Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:40:43 -6h
Tokio (Japonia) 04:40:43 +8h
Sydney (Australia) 05:40:43 +9h
Londyn (Anglia) 19:40:43 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Bezpieczeństwo wymiany w kantorach internetowych

07.11.2013 11:37 czwartek

Kantory internetowe dla większości społeczeństwa są wynalazkiem stosunkowo młodym i niepewnym. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie czy powierzane im pieniądze są bezpieczne i na pewno do nas wrócą pod postacią wymienionej waluty.

Jak można zauważyć na poniższym wykresie, wymiana walut w internecie staję się coraz bardziej popularna.Źródło: InternetowyKantor.pl (2010-2012), StrefaWalut.pl (szacunek 2013)

Nieustannie zwiększa się liczba ich klientów i suma pieniędzy tam wymienianych. Jednak osobom, które nigdy z nich nie korzystały może być ciężko uwierzyć, że wysyłając pieniądze na numer konta znaleziony w internecie wrócą one bezpiecznie na konto walutowe, zwłaszcza kiedy nie widzieliśmy nawet na oczy placówki danej firmy.

Ich właściciele doskonale zdają sobie z tego sprawę i starają się jak mogą wypracować solidną markę, której zaufają klienci

. Stąd reklamy, sponsoring i inne działania mające zakorzenić je w mentalności  społeczeństwa. Jednak sama reputacja może nie wystarczyć. Dlatego też przyjrzymy się przepisom prawnym i innym zabezpieczeniom ich dotyczącym.

Przede wszystkim należy wiedzieć, iż nie istnieją żadne normy prawne stworzone specjalnie z myślą o wymianie waluty w cyberprzestrzeni, dlatego też stosuje się w tej kwestii przepisy dotyczące tradycyjnych stacjonarnych kantorów. Na stronie każdego e-kantoru powinny się znaleźć informacje taki jak: adres firmy, numer telefonu kontaktowego, a co najważniejsze numer KRS / NIP / Regon, dzięki którym można sprawdzić firmę w Krajowym Rejestrze Sądowniczym oraz co bardzo ważne numer wpisu do Rejestru Działalności Kantorowej. Te dane pozwolą ustalić czy serwis działa legalnie.

Ich działalność w głównej mierze reguluje prawo dewizowe. Dodatkowo muszą, co jest wynikiem niedostosowania tych przepisów do ery internetu, posiadać sejf za kuloodporną szybą oraz tablicę z aktualnymi kursami wymiany. Ponadto, jeśli kantor oferuje także usługi płatnicze to musi być zarejestrowany w Komisji Nadzoru Finansowego. Jego pracownicy natomiast muszą posiadać aktualne zaświadczenie o niekaralności, które należy, co roku odświeżać. To jednak nie wystarczy, aby zostać jego pracownikiem. Trzeba mieć także ukończony specjalny kurs przygotowawczy albo posiadać ponad roczny staż w dziale banku zajmującym się wymianą walut.

Warto także sprawdzić opinie wcześniejszych klientów kantoru o nim w serwisie zbierającym oceny i komentarze klientów. Jednak wiele osób nadal to nie przekonuje zwłaszcza, że w mentalności społeczeństwa ciągle niczym czerwone światło pali się pamięć o Amber Gold. W przypadku bankructwa kantoru jego klienci mogą się ubiegać zwrot swoich środków na mocy Kodeksu Cywilnego. Oczywiście konsumenci mają wtedy pierwszeństwo przy odzyskiwaniu straconych pieniędzy. Jednak jest to proces długi, żmudny i niegwarantujący na 100% ich odzyskania. Warto w tym wypadku wspomnieć, iż na około 40 działających obecnie kantorów, trzy z nich już zamknęły swoją działalność nie wyrządzając przy tym żadnej szkody klientom. Po prostu zrezygnowały z dalszego prowadzenia serwisów ale wcześniej rozliczyły się ze swoimi klientami.

W czasie rejestracji w serwisie użytkownik musi podać wszystkie swoje dane niezbędne do wykonania przelewu w tym numer kont bankowych. Dlatego też tak ważny jest fakt, iż wszystkie te dane są kontrolowane przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Poza tym bez naszej zgody nie mają one prawa udostępniać naszych informacji nikomu poza GIODO, podobnie jak banki.

Ponieważ cała transakcja odbywa się w internecie istotna jest także ochrona przed hakerami i złośliwym oprogramowaniem. Przesyłane informacje są więc szyfrowane i zabezpieczone protokołem SSL, który możemy rozpoznać jeżeli do adresu http:// dochodzi na końcu literka „s” oznaczająca „secure”. Adres https:// potwierdza już, że przesyłane dane są szyfrowane w obie strony. Wyróżniamy trzy typy certyfikatów SSL:

Certyfikat klasy DV (Domain Validation) - jego jedyną funkcją jest potwierdzenie bezpośredniego połączenia z daną witryną.

Certyfikat klasy OV (Organization Validation) – oprócz potwierdzenia połączenia z witryną wyświetla także dane firmy będącej jej właścicielem, co umożliwia jej identyfikacje.

Certyfikat klasy EV (Extended Validation) – najbezpieczniejszy z nich wszystkich, w powszechnym użyciu w bankowości internetowej.

Oprócz wykonywania wszystkich zadań dwóch powyższych certyfikatów, objawia się symbolem kłódki w pasku adresu oraz tabliczką z nazwą firmy. Jest to najbezpieczniejszy protokół ale nie wszystkie kantory go stosują, ponieważ dużo kosztuje. Należy pamiętać, iż wyświetlane w ten sposób dane o firmach i witrynach nie są wpisywane przez ich właścicieli, ale przedsiębiorstwo, które zajmuje się weryfikacją ich prawdziwość.

Największe kantory internetowe - podobnie jak banki – doskonale zdają sobie sprawę, że w ich branży najważniejsze jest wyprawowanie zaufania klientów. Dlatego też aby potwierdzić swoją wiarygodność na bieżąco publikują informacje o swojej działalności oraz prezentują swoje wyniki finansowe, aby zapewnić klientów, że nie znikną niczym bańska mydlana po otrzymaniu pieniędzy.  Stąd obecność medialna to nie tylko reklama, ale także budowanie zaufania do marki.
Na poniższej grafice portal strefawalut.pl zestawił wszystkie najważniejsze metody, przy pomocy których kantory internetowe docierają do klienta i dbają o pozytywny wizerunek.Opracowanie: StrefaWalut.pl

Branża zdaje sobie sprawę z braków specjalnych uregulowań prawnych, które przyczyniłyby się do wzrostu zaufania do nich i ułatwiły im działalność, dlatego jej przedstawiciele sami nalegają na wprowadzenie takowych. Jak zawsze rzeczywistość wyprzedziła unormowania prawne. Jednak trzyletnia działalność pierwszych kantorów internetowych tylko to potwierdza, że jest to bezpieczny, wygodniejszy i przede wszystkim tańszy sposób wymiany walut.
 
Mateusz Kasprzak, porównywarka kantorów internetowych strefawalut.pl

kk
a może Pluskantor??
14.07.2017 22:52 piątek ~Faunkraft
Oferta Pluskantor.pl prezentuje sie dobrze, jak najbardziej biorę pod uwagę ten e-kantor przy najbliższej potrzebie wymiany waluty. W razie czego niezobowiązująco konto założyłem już.
Internetowo...
19.06.2017 20:29 poniedziałek ~Posejdon
Ok, kursy są niezłe na giełdzie, jednak pozostanę klientem Amronet.pl, działa to podobnie i wiem, że zawsze szybko i bezpiecznie kupię walutę.
wymiana przez platformę
12.06.2017 21:16 poniedziałek ~anna kalavel
Zdecydowałam się na nową markę w branży-www.gieldawalut.com, kursy są tu rewelacyjne, a kwestia bezpieczeństwa dokładnie objaśniona i działa to wszystko w praktyce.
online, bez obaw
06.06.2017 20:28 wtorek ~h.kania
Czuję się naprawdę pewnie wymieniając online, po prostu znalazłem godny zaufania kantor. Przez Amronet wymieniam już kilka lat, ostatnio dosyć często i wiem, że w zwykłym kantorze nie otrzymałbym tak dobrych cen.
Giełda walut
18.05.2017 21:31 czwartek ~Wkraft
Od niedawna wymieniam przez Internet. Jestem klientem Gieldawalut.com. Bardzo atrakcyjne kursy przyciągnęły moją uwagę, a firma okazała się solidna
waluta w sieci
Dobra oferta
Lepsi od banku:)
Zgadzam się...
Bezpiecznie online
E-kantor przydatny w firmie
Praktycznie
Zadowolona z e-kantoru
Również bez banku
Zaufanie
Stały klient
nowocześnie-bezpiecznie
Franki przez neta
oszczędzamy czas i pieniądze
wymieniam online
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: