Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 22:44:56 -6h
Tokio (Japonia) 12:44:56 +8h
Sydney (Australia) 13:44:56 +9h
Londyn (Anglia) 03:44:56 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

90

Decyzja ECB wydarzeniem minionego miesiąca

03.12.2013 17:10 wtorek

Zobacz jak wyglądał listopad na rynku walutowym

Niemal cały miniony miesiąc byliśmy świadkami umacniania się wspólnej waluty wobec dolara, a tym samym wzrostów na głównej parze walutowej. Najwyższą zanotowaną wartością był poziom 1,3620 (29 listopada), jednak później nastąpiło odbicie i spadek kursu. Obecnie para EUR/USD jest wyceniana na 1,3578.

Jeżeli chodzi o dane makroekonomiczne, to w ostatnich tygodniach widoczna była pewna poprawa na amerykańskim rynku pracy, jednak nie była ona na tyle widoczna, aby można było już myśleć o ograniczeniu programu luzowania ilościowego. Na plus trzeba zaznaczyć również lepszy od prognoz odczyt dynamiki PKB USA za III kwartał.

W Eurolandzie gospodarka ma się dość słabo, choć widać pewne ożywienie. Głównym motorem napędowym gospodarki Strefy Euro pozostają Niemcy, gdzie ożywienie widoczne jest najlepiej.

Pomimo wspomnianych lepszych od prognoz danych z USA program QE3 nadal zasila rynki dodrukiem pieniądza, który zwiększa apetyt na ryzyko i wspiera wspólna walutę

. O sile wspólnej waluty świadczy też fakt, że listopadowa zaskakująca decyzja ECB, który zdecydował się na obniżenie stopy refinansowej do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc.  co prawda spowodowała spadek kursu, jednak w kolejnych dniach został on zanegowany.  Kurs wzrósł powyżej stanu sprzed obniżki.

Złoty względnie stabilny

Złoty w listopadzie pozostawał względnie stabilną i silną walutą (patrząc przez pryzmat całego roku). Dolar obecnie kosztuje niemal tyle co na początku listopada, mianowicie 3,0913 PLN. Wspólna waluta nieco podrożała, a teraz jej wartość wynosi 4,1999 PLN.  Jeżeli chodzi o odczyty makroekonomiczne, to nadal potwierdzają one umiarkowane ożywienie gospodarcze w naszym kraju.

Jeżeli chodzi o stopy procentowe to nadal znajdują się one na rekordowo niskim poziomie 2,5 proc. i utrzymania takiego stanu rzeczy spodziewamy się w najbliższych miesiącach.

Michał Palenciuk
FMCM

kk

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: