Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 09:16:49 -6h
Tokio (Japonia) 23:16:49 +8h
Sydney (Australia) 00:16:49 +9h
Londyn (Anglia) 14:16:49 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Złoto cały czas mało atrakcyjne

10.12.2013 16:25 wtorek

Silny wzrost realnych stóp procentowych w USA (wspierany zarówno wzrostem rentowności amerykańskiego długu jak i spadającą inflacją) w tym roku doprowadził do ogromnej przeceny na rynku złota, której mogli oczekiwać tylko najwięksi pesymiści lub też inwestorzy rozumiejący mechanizm powstania bańki na rynku kruszców w ciągu ostatnich 12 lat.

Ceny surowca spadły już o ponad 27% w stosunku do zamknięcia z 31 grudnia 2012 r. Bezpośrednio za spadkiem stali najwięksi inwestorzy, którzy poprzez fundusze ETF pozbyli się ponad 630 ton kruszcu w tym roku, doprowadzając do potężnej nadpodaży złota na rynkach globalnych.

Cenom surowca nie sprzyjały także inne okoliczności. Popyt realny, czyli popyt ze strony jubilerów i przemysłu, pozostawała dość stabilny. Rósł w Chinach, lecz spadał mocno w Indiach, gdzie rząd wprowadził silne ograniczenia w imporcie złota

. Podaż również pozostawała relatywnie stabilna, gdyż na rynku nie odnotowano żadnych poważnych ograniczeń w wydobyciu kruszcu, pomimo kilku dość dużych strajków w wielu krajach afrykańskich.

Naszym zdaniem sytuacja na rynkach globalnych cały czas nie sprzyja właścicielom kruszcu. W ETF-ach jest jeszcze 1600 ton surowca, a ich powrót do wyprzedawania w ostatnim tygodniu nie wróży niczego dobrego dla cen surowca. Co więcej dobre dane z USA sprawiają, że naszym zdaniem ograniczenie QE3 w grudniu staje się coraz bardziej realne, tym samym szansa na dalszy wzrost stóp procentowych w USA jest duża, zwłaszcza że rynkowy konsensus nie zakłada cały czas cięcia QE3 w grudniu.

Tak więc trudno oczekiwać, by przy perspektywach dalej rosnących rynkowych stóp w USA duzi gracze, odpowiadający za całą hossę i ostatnie spadki, zaczęli kupować nagle kruszec. Trudno także liczyć na ożywienie w popycie realnym, albowiem władze w Indiach ani myślą o ograniczeniu wprowadzonych ograniczeń w imporcie kruszców.

Wnioski

Stosunek zysku do ryzyka zachęca do sprzedawania złota. Szanse na trwałe odbicie cen są minimalne. Dużo większe ryzyko jest po stronie spadków, zwłaszcza że potencjał do wyprzedaży z perspektywy ilości kruszców w skarbcach ETFów wydaje się spory.

Notowania rynku złota na żywo.

Dział Analiz XTB

kk

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: