Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 15:32:55 -6h
Tokio (Japonia) 05:32:55 +8h
Sydney (Australia) 06:32:55 +9h
Londyn (Anglia) 20:32:55 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

110

BPH TFI: Komentarz miesięczny - grudzień 2013

14.01.2014 13:35 wtorek

Zachowanie naszej giełdy w grudniu w niczym nie przypominało typowej dla tego okresu sielanki. Na światowych parkietach dominowały wzrosty tymczasem na niektórych rynkach rozwijających się jak Istambuł czy Warszawa trwała silna przecena.

Po części takie zachowanie rynku wynikało z wycofywania środków z rynków rozwijających, czyli teoretycznie najbardziej narażonych na ryzyko ograniczenia skupu aktywów przez FED. Z drugiej strony decydujące znaczenie odegrały czynniki lokalne. W Polsce głównym powodem spadków, który ograniczył stopę zwrotu z indeksu WIG do lekko powyżej 8% w ciągu 2013 roku, jest nacjonalizacja OFE.

Przymus oddania ZUS-owi ponad połowy środków zgromadzonych w OFE spowodowała konieczność ograniczenia zakupów bądź sprzedaży akcji na naszej giełdzie. Dodatkowo część uczestników rynku obstawiając taki scenariusz wyprzedawała polskie akcje

. Wszystko to przyczyniło się do spadku naszego rynku w grudniu o ponad 6%, przez co bardzo dobry rok dla rynków akcji okazał się tylko dobrym rokiem. Święty Mikołaj postanowił obdarować prezentami inwestorów w innych częściach świata.

Nnegatywny wpływ OFE będzie miał coraz mniejsze znaczenie i w dużej mierze jest już odzwierciedlony w cenach. Słabsze zachowanie surowców i rynków rozwijających się może być dla naszego rynku neutralne. Z jednej strony nie będą to preferowane aktywa, jednak z drugiej firmy pokażą niższe koszty działalności i dzięki temu poprawią wyniki.

... więcej informacji w załączniku

BPH TFI

kk

Plik w formacie PDF Pełny raport w formacie PDF [ 700.45Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: