Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 05:16:58 -6h
Tokio (Japonia) 19:16:58 +8h
Sydney (Australia) 20:16:58 +9h
Londyn (Anglia) 10:16:58 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Podatki z pracy za granicą

08.04.2014 14:45 wtorek

Za granicą mieszka i pracuje ogromna ilość Polaków – można znaleźć ich niemal w każdym kraju, ale oczywiście bywają takie Państwa, w których nasi rodacy znajdują zatrudnienie i zadomawiają się znacznie szybciej i łatwiej aniżeli w innych.

W związku z tym nierzadko zdarza się, że w ogóle nie mają zamiaru wrócić do Polski albo jeśli już wracają, to myślą o stałym pobycie za granicą. Co z podatkami w takiej sytuacji? Czy należy płacić je w Polsce czy może za granicą?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto interesuje się pracą poza granicami naszego kraju – czasami robi się to jeszcze przed wyjazdem, a niekiedy w jego trakcie bądź dopiero po powrocie, bowiem zarabiając pieniądze i żyjąc nie myśli się o takich sprawach. A powinniśmy, bo to bardzo ważne...

Wszystko zależy od tego gdzie rezydujemy, a więc w jakim Państwie odprowadzamy podatki. Jeśli jesteśmy podatnikami w Polsce, to nie ważne czy pracujemy tutaj czy za granicą, czy może zarabiamy zarówno w kraju jak i poza jego granicami, niezbędne jest naniesienie odpowiednich informacji w odpowiednim formularzu PIT

. Opłacanie podatków zależy zatem od miejsca naszego zameldowania, od miejsca stałego pobytu.

Zgodnie z zasadą rezydenta, podatni musi płacić podatki za wszystkie dochody, również te, które uzyskał za granicą – niestety nie jest tak, że płacimy je tylko raz. W kraju w jakim pracujemy, zgodnie z podpisaną umową również odprowadza się podatki. Trudno jest się samodzielnie w tym wszystkim rozeznać i odnaleźć, dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest poprosić o pomoc doświadczoną osobę, a więc zaprzyjaźnioną księgową lub księgowego czy też po prostu wynająć biuro rachunkowe np. www.grakon.com.pl specjalizujące się w tego typu sprawach.

Biura rachunkowe bywają różne – są takie, które zajmują się sprawami księgowymi ogólnie, ale znaleźć można też takie, które specjalizują siew konkretnych usługach, na przykład rozliczeniu ludzi za pracę za granicą czy specjalizujących siew innych kwestiach. Ważne, aby znaleźć takie biuro, w którym nam pomogą ze wszystkimi niejasnościami i odpowiedzą na wszystkie pytana.

Ważne
19.05.2014 21:33 poniedziałek ~Marvin
Ważne sprawy zostały poruszone przez autora tego artykułu. Wielu ludzi ma problem z urzędami skarbowymi, a często wynika to po prostu z ich niewiedzy, a nie tego, że fiskus się na nich uwziął.
Problem
24.04.2014 00:12 czwartek ~Mateusz
Odwieczny problem z miejscem płacenia podatków. Dobrze, że z artykułu wynika, że możemy sobie niejako to ustalić, co jest korzystne dla naszej działalności
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: