Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 19:39:47 -6h
Tokio (Japonia) 09:39:47 +8h
Sydney (Australia) 10:39:47 +9h
Londyn (Anglia) 00:39:47 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

149

Utrzymanie stóp procentowych w Polsce lukratywną okazją do zarobku inwestorów

02.06.2014 17:13 poniedziałek

W ubiegłym tygodniu wymiana walutowa na świecie doznała spowolnienia z uwagi na dni świąteczne w wielu krajach. W efekcie, w połączeniu z brakiem istotnych ekonomicznych publikacji, handel był dość rachityczny. Warto jednak wspomnieć o poluzowaniu polityki monetarnej przez EBC i poprawę sytuacji na Ukrainie.  

W ubiegłym tygodniu złoty zameldował się na 6-miesięcznych szczytach wobec euro. Najważniejszą rolę odegrały dwa czynniki: pierwszym z nich był masowy zakup polskiej waluty przez inwestorów z Wielkiej Brytanii, którzy kierowali się najbardziej prawdopodobnym wynikiem posiedzeń EBC i NBP. Drugim czynnikiem pozytywnie wpływającym na złotego, była stabilizacja sytuacji na Ukrainie. Niedzielne wybory prezydenckie już w pierwszej turze wygrał Poroshenko, zdobywając jednocześnie silne poparcie i legitymizację państw zachodu. Natomiast opublikowane w zeszłym tygodniu dane (sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia) miały wydźwięk mieszany – oba wskaźniki wypadły poniżej prognoz, jednak znacznie lepiej niż miesiąc wcześniej.

W tym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej odbędzie swoje czerwcowe posiedzenie, jednak inwestorzy są pewni, że kształt polityki monetarnej nie zostanie zmieniony

. Ostatnie komentarze członków Rady wskazują na to, że na decyzję o zawężeniu polityki monetarnej trzeba jeszcze długo poczekać i do tego czasu należy oczekiwać neutralnego nastawienia decydentów. Takie podejście polskich bankierów stoi w opozycji do polityki EBC, która staje się coraz bardziej gołębia. Różnice w stopach procentowych są jedną z bardziej lukratywnych okazji do zarobku i wielu inwestorów wykorzysta powyższą rozbieżność kupując złotego.  

Agnieszka Durlej, Client Group Manager Western Union Business Solutions Polska

kk

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: