Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 05:12:12 -6h
Tokio (Japonia) 19:12:12 +8h
Sydney (Australia) 20:12:12 +9h
Londyn (Anglia) 10:12:12 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Podstawy inwestowania

22.08.2014 14:43 piątek

Nie wiesz od czego rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem? Wiesz tylko, że warto, bo znajomi coś tam ostatnio wspominali? Spokojnie. Inwestowanie wbrew pozorom wcale nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość, wiedza i umiejętność analizowania.

Inwestowanie to sposób na realne zarządzanie swoimi finansami. Twoje oszczędności wreszcie zaczynają na Ciebie pracować, zamiast leżeć odłogiem przez kilka lat na Twoim koncie.

Niektórzy uważają, że raz zarobione pieniądze, będą już na nas zarabiać przed długi czas. Tak dzieje się jednak tylko wówczas, gdy nasze inwestowanie kapitału odbywa się według ściśle określonego planu.

Wyznacz sobie jasne cele

Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć poprzez inwestowanie. Czy na pewno jesteś w stanie sprostać wszystkim swoim oczekiwaniom. Wiesz, ile pieniędzy ze swoich oszczędności możesz i chcesz zainwestować? Nie, koniecznie zrób podliczenie.

Pamiętaj, że pula pieniędzy, którą chcesz zainwestować, nie będzie mogła być w razie czego skierowana w stronę niezaplanowanych, nagłych wypadków.

Poznaj swoje możliwości

Aby wiedzieć, jak inwestować musisz się najpierw dowiedzieć jakie produkty finansowe, może przygotować dla Ciebie bank (zajrzyj tutaj).

Jednym z najprostszych jest lokata bankowa na określony w umowie procent. Opcja, z której może skorzystać praktycznie każda osoba. Nie jest to może inwestycja, z której zarobimy duże, ale na pewno jest jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału.

Listę placówek bankowych, które są bezpiecznym miejscem do zakładania lokat publikuje się w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

A może polislokaty?

Działają podobnie jak tradycyjna lokata, ale sprytnie omijają podatek Belki. Mają one formę polis, na które wpłacamy oszczędności w danej kwocie. Kapitał i odsetki są nam wypłacane po ustalonym w umowie czasie.

Niestety polislokaty nie są już tak bezpieczne jak tradycyjna lokata – fundusz gwarancyjny daje nam tutaj 50% gwarancji wypłaty kapitału w razie gdyby jednak nie wszystko poszło po myśli banku.

Spodobało ci się inwestowanie? Może zatem fundusz inwestycyjny? Tutaj można jednocześnie bardzo dużo zarobić oraz stracić. Wszystko zależy od tego, jak akurat będzie wyglądała sytuacja na rynku finansowym. Jak to wygląda w praktyce? Nasze pieniądze są inwestowane w różnego rodzaju akcje lub obligacje.

Coś dla twardych graczy, czyli inwestowanie na giełdzie. Na pewno istotny element każdego inwestowania. Jako jedyny pozwala na zainwestowanie małego kapitału i otrzymanie dużego zwrotu pieniędzy. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli możemy zarobić nawet kilkadziesiąt procent rocznie. Niestety inwestowanie na giełdzie wymaga od nas posiadania specjalnej wiedzy dotyczącej rynku finansów.

Bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego możemy szybko stracić swój cały kapitał.

Uspokój swoje ego

Znasz się na wszystkim i nie potrzebujesz pomocy osób doświadczonych? Uważaj, bo możesz się szybko przeliczyć. Nie masz pewności w co i kiedy inwestować? Nie lokuj pieniędzy, dopóki nie będziesz miał pewności, że wiesz jak to robić. Nie jeden stracił już w ten sposób całe swoje oszczędności.

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: