Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:20:20 -6h
Tokio (Japonia) 18:20:20 +8h
Sydney (Australia) 19:20:20 +9h
Londyn (Anglia) 09:20:20 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

112

Hiszpańskie słońce

27.01.2015 15:15 wtorek

W ostatnim kwartale 2014 roku nastąpił przede wszystkim gwałtowny i głęboki spadek cen ropy, w tym nieprzetworzonej ropy naftowej Brent — o 32% do połowy grudnia — a w efekcie załamanie cen akcji firm z sektora energetycznego, zwłaszcza z sektora morskiego sprzętu wydobywczego, takich jak Transocean i Seadrill.

W następstwie wyniki na globalnym rynku akcji podzieliły się na dwie kategorie: wyniki spółek z ekspozycją na rynek energii i Rosję oraz tych o solidnym wzroście i ekspozycji na gospodarkę amerykańską.

Znaczący spadek cen ropy oznacza, że konsumentów na świecie stać na więcej, a firmy mają niższe koszty produkcji. W szczególności amerykańskie gospodarstwa domowe notują znaczny wzrost siły nabywczej. Szacuje się, że przy obecnym poziomie cen przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe oszczędzałoby około 1000 USD rocznie na benzynie i oleju opałowym. Mamy zatem ocenę przeważoną na amerykańskie sektory uznaniowych wydatków konsumenckich (XLY:arcx) i dóbr podstawowych (XLP:arcx) w I kwartale 2015 roku.
Nasze dwa podstawowe rodzaje transakcji w I kw

. 2015 roku to zakup akcji hiszpańskich i sprzedaż akcji chińskich. Przy niskiej inflacji i powolnym wzroście gospodarczym opór przeciwko luzowaniu ilościowemu w amerykańskim stylu jest coraz słabszy.

Spodziewamy się większego zdecydowania Europejskiego Banku Centralnego w I kwartale i wprowadzenia programu luzowania ilościowego. Pobudzi to rynki akcji na peryferiach Europy, takie jak Hiszpania. Posunięcia EBC w ramach nowej polityki monetarnej oraz poprawiająca się kondycja hiszpańskiej gospodarki przekonują nas, że sytuacja sprzyja uzyskaniu przez akcje tego iberyjskiego kraju ponadprzeciętnych wyników na światowym rynku akcji.

W IV kwartale ceny akcji spółek chińskich stały się nadmiernie wysokie, a obrót kontraktami terminowymi na akcje po raz pierwszy w historii przewyższył ilość kontraktów terminowych na akcje w Stanach Zjednoczonych. Wartość dziennego obrotu na niektórych sesjach sięgała aż 400 mld USD. Podczas gdy Ludowy Bank Chin nasila swoje działania, a rząd próbuje stosować sterowanie ręczne poprzez przejście do gospodarki zależnej od popytu konsumenckiego, naszym zdaniem chiński rynek akcji jest przegrzany i czeka go korekta.

Gwałtowny spadek notowań na rynkach ropy i energii rzuca długi cień także na Rosję. Gdy ceny ropy spadły, nieomal doszło do ucieczki od rubla, a wyceniana w USD giełda MICEX osiągnęła najniższy poziom od początku 2009 roku. Obecna sytuacja jest bardzo niekorzystna dla kraju i zalecamy znacznie niedoważoną pozycję w rosyjskich akcjach.

Transakcja 1: Pozycja długa na indeks IBEX 35 — nabycie kontraktów na różnice kursowe opartych na IBEX35.I

Jest kilka powodów naszej gry na zwyżkę akcji spółek hiszpańskich. Gospodarka hiszpańska wykazuje wyraźne oznaki poprawy, a jej szacunkowy wzrost w 2014 roku wyniósł 1,3% i zwiększy się do 1,8% w tym roku. W 2015 roku stopa bezrobocia powinna spaść, a ceny domów nieco wzrosnąć, po raz pierwszy od 2008 roku. Podniesie to wartość zabezpieczeń i pomoże bankom poprawić bilanse.

Ponadto indeks IBEX 35 znajduje się na poziomie znacznie poniżej swojej historycznej wyceny i rośnie od maja 2012 roku, gdy osiągnął wartość mniejszą o prawie dwa odchylenia standardowe od swojej historycznej średniej. W I kwartale 2015 roku katalizatorem dla akcji spółek hiszpańskich będą nowe agresywne działania EBC, które zmienią sposób postrzegania i ceny aktywów w całej Europie.

Indeks IBEX 35 od października 2013 r.
Po wprowadzeniu w strefie euro luzowania ilościowego na wzór Stanów Zjednoczonych, reformy i polityka wzrostu zyskają niezbędne warunki i niższe koszty finansowania, co umożliwi poprawę sytuacji. Program luzowania ilościowego ograniczy koszty finansowania i powiększy aktywa finansowe, pomagając hiszpańskim bankom, ale także podnosząc wyceny w ogóle. Poprawią się nastroje dotyczące przyszłości.
Zalecamy zatem pozycję długą na indeks IBEX 35 (IBEX35.I) do poziomu 9850.

Transakcja 2: Pozycja krótka na Chiny — sprzedaż kontraktów na różnice kursowe opartych na indeksie CHINA50JAN15 (wygasające kontrakty na różnice kursowe)


Chiński rynek akcji należał do najlepiej radzących sobie rynków w IV kwartale, notując 34% wzrost (w CNY) do połowy grudnia. Jak widać na wykresie, wyniki były niemal przesadnie dobre. Hossa skończyła się na skutek kilku interwencji chińskiego banku centralnego na rynkach finansowych, w tym cięć stóp procentowych i obiecanej stymulacji przez rząd.

Nastroje inwestorów szybko zmieniły się i rozpowszechniły się transakcje spekulacyjne. W niektóre dni transakcje kontraktami terminowymi CSI 300 osiągały wartość 400 mld USD, przyćmiewając dzienną średnią z października wynoszącą 250 mld USD dla kontraktów terminowych e-mini na S&P 500. Tak więc IV kwartał stanowił przełom na rynkach finansowych, gdyż Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone, stając się rynkiem akcyjnych kontraktów terminowych o największej płynności na świecie.

Pomimo zmian polityki chiński rynek akcji wciąż zalicza się do pięciu najtańszych rynków na świecie.  Wyniki za IV kwartał nadmiernie obniżyły ceny i naszym zdaniem realizacja zysków może odwrócić nastroje w I kwartale 2015 roku.

Cena jednostki funduszu iShares FTSE A50 China Index ETF od października 2013 r.Zajmujemy więc pozycję krótką w akcjach chińskich, sprzedając indeks FTSE China A50 obejmujący 50 największych spółek emitujących akcje typu A w Chinach (CHINAA50JAN15) do poziomu 10 500. Należy zauważyć, że ten indeks CFD nie jest ciągły, więc pozycja musi zostać zrolowana, gdy bazowy kontrakt terminowy wygaśnie.


 
Peter Garnry, Saxo Bank

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: