Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:44:04 -6h
Tokio (Japonia) 04:44:04 +8h
Sydney (Australia) 05:44:04 +9h
Londyn (Anglia) 19:44:04 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

148

Poranny komentarz walutowy - zasłużona korekta

22.07.2015 10:31 środa

Najsilniejszą walutą w ostatnich dniach był bezsprzecznie amerykański dolar, który zyskiwał w oczekiwaniu na podwyżkę stóp procentowych przez FED. Jednak jak to często bywa, szybka i wyraźna aprecjacja została dość gwałtownie zatrzymana, a pretekstem do wyprzedaży dolara okazały się niekorzystne wiadomości napływające z amerykańskiej gospodarki.

W trakcie wtorkowego popołudnia amerykański urząd statystyczny opublikował rewizję danych statystycznych  za poprzednie lata. Wśród nich znajdowały się m.in.: produkcja przemysłowa czy też zamówienia na dobra trwałe. Dane zdecydowanie nie napawają optymizmem, gdyż rewidują w dół niemal wszystkie odczyty z lat 2011-2015 dla wspomnianych wyżej danych. Problem polega na tym, iż dość mocno widoczny jest w tym regres przemysłu. Przypominamy, że od początku tego roku widać bardzo słabe dane dotyczące zamówień na dobra trwałe, produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej

. Przemysł jest bardziej produktywnym sektorem aniżeli usługi, więc tak znacząca rewizja danych to zdecydowanie silny argument dla gołębiej części FOMC, że podwyżka stóp uderzyłaby w rentowność amerykańskich firm. Chodzi oczywiście o te małe i średnie przedsiębiorstwa, której stanowią trzon gospodarki, a nie zyski korporacji na Wall Street. Negatywna rewizja danych spowodowała więc lekkie pogorszenie sentymentu do dolara, a inwestorzy zrewidowali swoje przewidywania co do tempa podwyżki stóp oraz momentu rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej.

W trakcie środowej sesji na główny plan wysuwa się posiedzenie Banku Centralnego Nowej Zelandii, który o godzinie 23:00 poda decyzje dotyczącą zmiany bądź utrzymania stóp procentowych.  W przypadku NZD, rynkowe oczekiwania wskazują na kolejne cięcie stóp procentowych o 25 punktów bazowych, a niektórzy wspominają nawet o możliwości jeszcze większej zmiany stóp procentowych. Co więcej, może się także okazać, iż bank będzie musiał "cofnąć" wszystkie 4 podwyżki stóp procentowych z pierwszej połowy 2014 roku. Gdyby tak się stało, dolar nowozelandzki może spaść w okolicy wieloletnich minimów.

Wczorajsze umocnienie euro spowodowało także lekkie osłabienie polskiego złotego. Dziś o poranku sytuacja lekko się ustabilizowała, a za wspólną walute płacono 4,1307zł, podczas gdy dolar wart był 3,7766zł

Jakub Stasik
XTB

 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: