Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 00:37:39 -6h
Tokio (Japonia) 14:37:39 +8h
Sydney (Australia) 15:37:39 +9h
Londyn (Anglia) 05:37:39 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Kredyt walutowy a nowe mieszkanie - czy to się jeszcze opłaca?

02.10.2015 12:55 piątek

Planujemy rozpoczęcie życia na własny rachunek, pierwsze pytanie: wynajem czy kupno swojego własnego lokum, a może budowa? Mało kogo w dzisiejszych czasach (i przy dzisiejszych cenach) stać na zakup własnego M za gotówkę. Polacy jednak bardzo chętnie zaciągają kredyty mieszkaniowe lub budowlane.

Polacy nie boją się kredytów mieszkaniowych

Polacy rzadko kiedy wynajmują mieszkanie. Ponad 80 proc. Polskich obywateli mieszka na swoim, podczas gdy np. w Niemczech jest to tylko 50% społeczeństwa.

Jak wynika z najnowszego raportu Amron - Sarfin (stworzonego dla Związku Banków Polskich), Polacy nie boją się zaciągać kredytów mieszkaniowych, pomimo, iż banki wymagają coraz większych wkładów własnych. Pracujemy, oszczędzamy, a skoro nadal nas nie stać na zakup mieszkania – bierzemy kredyt.

W drugim kwartale 2015 roku banki udzieliły aż 46,5 tys. kredytów mieszkaniowych, o łącznej wartości ponad 10 miliardów złotych. Wynik ten jest sporo wyższy niż w wcześniejszym kwartale. Zresztą tendencja ta utrzymuje się już od dłuższego czasu – z roku na rok wzrasta zarówno ilość, jak i wartość kredytów mieszkaniowych. Dla wielu Polaków zakup mieszkania okazuje się lepszą inwestycją niż trzymanie swojego kapitału w banku. Kredyty wciąż są stosunkowo niedrogie, utrzymują się także niskie stopy procentowe oraz dość atrakcyjne ceny mieszkań.

Przeciętny Polak zadłuża się średnio na kwotę ok. 210 tys. zł – oczywiście o ile bierze kredyt w złotówkach. W tym momencie są one dużo bardziej popularne niż kredyty denominowane w obcych walutach – te stanowią zaledwie 1,5% ogólnej puli kredytów udzielonych w drugim kwartale 2015 roku.

Kredyt walutowy na mieszkanie?

Do niedawna mogliśmy wybierać do woli – w niemalże każdym banku udzielono by nam (oczywiście po spełnieniu określonych warunków i przy odpowiedniej zdolności kredytowej) kredytu w dowolnej walucie. Dziś, niewiele instytucji bankowych chce nam zaoferować kredyt w obcej walucie, jeśli już to pod bardzo rygorystycznymi warunkami: przede wszystkim musimy wykazać zarobki we wnioskowanej zagranicznej walucie oraz wykazać się często wyższą wpłatą własną. Banki bacznie przyglądają się naszej sytuacji życiowej, historii kredytowej, kredyt w walucie obcej bywa obciążony wyższą marżą banku, ostrzej przelicza się zdolność kredytową Kredytobiorcy.

Co jakiś czas międzynarodowe wydarzenia gospodarcze czy polityczne powodują zawirowania na rynku walutowym. Tak jak w styczniu 2015 r. kiedy to Bank Centralny Szwajcarii uwolnił kurs franka. Kryzys grecki rzutuje cały czas na kurs euro. Spadek liczby kredytów walutowych w Polsce to efekt także Rekomendacji „S” Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie kredytów hipotecznych, która weszła w życie w styczniu 2014 r., by ograniczyć ryzyko walutowe ponoszone przez polskich kredytobiorców. Wzrosło ono znacznie również po krachu finansowym w USA we wrześniu 2008 roku.

Powyższe wydarzenia miały negatywny wpływ na portfele Polaków, wielu znalazło się w poważnych tarapatach finansowych. Frank szwajcarski był uznawany za jedną z najbardziej stabilnych walut i chętnie udzielano w niej kredytów – w wyniku zmian kursu Kredytobiorcy płacą dziś za kredyt znacznie więcej niż przewidywali w momencie podpisywania umowy z bankiem. Przykładowo: w 2008 roku rodzina X wzięła kredyt na 100 000 CHF, więc do spłacenia mieli ok. 220 000 zł. (koszt franka wynosił wtedy ok. 2,20 zł.). Dziś kurs CHF/PLN wynosi 3,8975 zł. (kurs z godz. 13:20 dnia 01-10-2015 r. na ergokantor.pl), więc zobowiązanie urosło do poziomu 389 750 zł.!

 Jak oszczędzać spłacając kredyty walutowe?

Jeśli zdecydujesz się jednak na kredyt walutowy (a bank Ci go udzieli) lub spłacasz wcześniej zaciągnięte zobowiązanie w walucie obcej, jest sposób, aby obniżyć miesięczne raty nawet o kilkadziesiąt, kilkaset złotych – co w długoletniej perspektywie kredytu da całkiem sporą sumę oszczędności. Przede wszystkim nie polegajmy na kursach wymiany oferowanych przez banki.

Najlepszym rozwiązaniem jest spłacanie kredytu w walucie, w której został zaciągnięty, jednak walutę kupujmy na własną rękę.

Walutę najbardziej korzystnie kupimy na ergokantor.pl. Wymiana pieniędzy w kantorze internetowym to wygoda, bezpieczeństwo, a także oszczędność czasu i pieniędzy; w przeciwieństwie do banków i kantorów stacjonarnych, ergokantor.pl oferuje bardzo niski spread (różnica pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży danej waluty). Dzięki temu kredytobiorca zyskuje realne oszczędności.

Na stronie ergokantor.pl znajdziemy specjalny kalkulator korzyści, który pozwoli nam przekonać się jak bardzo opłacalna jest transakcja – wystarczy wpisać wymienianą kwotę i walutę oraz zaznaczyć bank, z którego usług korzystamy.

Specjaliści oceniają, że możemy zaoszczędzić nawet do 8% wymienianej sumy (w porównaniu do tradycyjnej wymiany w banku lub kantorze stacjonarnym)!

Obowiązuje jedna zasada: im więcej i częściej wymieniasz walutę tym więcej oszczędzasz! Zwłaszcza, że dobre kantory, jak np. ergokantor.pl oferują stałym Klientom możliwość indywidualnej negocjacji kursu lub zniżek przy akcjach promocyjnych.

Kursy walut na ergokantor.pl są aktualizowane co 15 sekund, opierają się na rzeczywistych notowaniach z rynku Forex.


Dobra rada…

Nawet jeśli należymy do uprzywilejowanej grupy Klientów, którą stać na kredyt walutowy i bank chce go nam udzielić - przemyślmy poważnie tę decyzję.

Najlepiej zaciągać kredyt w walucie, w której się zarabia, ponieważ w ten sposób unika się ryzyka walutowego. Tyle że w ciągu najbliższych kilkunastu lat Polska powinna wejść do strefy euro i wtedy zarabiać będziemy właśnie w EURO. Kredyt hipoteczny zaciąga się z reguły na kilkanaście lat. Jest cała masa czynników, które wpływają na ryzyko walutowe: sytuacja gospodarcza kraju, sytuacja społeczno-polityczna, itd. My, Kredytobiorcy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki będzie kurs waluty polskiej za kilka miesięcy, na kurs waluty nie mamy żadnego wpływu. Niektórzy z nas mają jednak w sobie „nutkę” hazardzisty - wybór należy do Ciebie.

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: