Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 19:44:10 -6h
Tokio (Japonia) 09:44:10 +8h
Sydney (Australia) 10:44:10 +9h
Londyn (Anglia) 00:44:10 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Bezpieczne pożyczki, czyli jak nie paść ofiarą phishingu

30.10.2015 17:08 piątek

Niezależnie od tego czy jest się doświadczonym czy początkującym użytkownikiem sieci, ofiarą phishingu może stać się każdy. Jak chronić się przed jednym z najbardziej podstępnych oszustw w sieci - odpowiedź w artykule.

Czym jest phishing?

Metoda za pośrednictwem której, rokrocznie zostaje oszukanych coraz więcej osób opiera swoje działania na podszywaniu się pod firmy, które z reguły darzymy dużym zaufaniem. Działanie phisherów nie wzbudza żadnych podejrzeń. Użytkownik Internetu otrzymuje najczęściej e-maila, opatrzonego szatą graficzną typową dla swojego banku z prośbą o zalogowanie się w celu potwierdzenia lub weryfikacji swoich danych osobowych. Poprzez takie działanie w bardzo prosty sposób oszust może wyłudzić od nas dane osobowe czy niezbędne informacje pozwalające na dostęp do kont bankowych.

Ofiarą phishingu można paść również przy dokonywaniu zakupów w sklepach internetowych czy też przy logowaniu na portalach społecznościowych. Dzięki posiadaniu dostępu do konta na takie portale, cyberprzestępca może i nie wyczyści nam konta bankowego, ale może rozpowszechniać złośliwe oprogramowania.

Jak rozpoznać Phishing?

Przed phishingiem można się uchronić pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilka istotnych zasad bezpieczeństwa w sieci. Oto kilka rad udzielonych przez eksperta Mini-credit.pl:

 

  •     uważaj na wiadomościami e-mail – niezależnie od tego czy nadawcą jest bank czy portal społecznościowy, wzbudzić nasze podejrzenia powinna wiadomość e-mail, w której znajduje się prośba o potwierdzenie swoich danych osobowych;
  •     czytaj bardzo dokładnie – nawet, jeśli zostaniemy przekierowani do formularza logowania na np. stronę główną banku, należy bardzo dokładnie przeczytać jej adres. Cyberprzestępcy, mimo, że utworzą niemalże identyczną stronę np. banku, w jej adresie mogą zmienić jedną literę, co czyni witrynę fałszywą;
  •     ostrożnie z zakupami online - korzystając z usług sklepu po raz pierwszy, poświęćmy kilka chwil na sprawdzenie właściciela sklepu oraz jego danych kontaktowych. Jeśli na stronie nie można znaleźć takich informacji, wówczas lepiej wycofać się z zakupów;
  •     sprawdź protokół – adres bezpiecznych stron rozpoczyna się od protokołu HTTPS. Obok niego powinna pojawić się kłódka, po której kliknięciu pojawia się certyfikat. Strony posiadające takie zabezpieczenia są z pewnością bezpieczne.Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Mając na uwadze powyższe zasady bezpieczeństwa, zmniejszamy prawdopodobieństwo zostanie ofiarą phishingu. Dodatkowymi zabezpieczeniami jest instalacja dobrego programu antywirusowego. Podobnie postępowanie należy skierować chcąc skorzystać z pożyczek online. Jest to niezwykle istotne, by nie paść ofiarą phishingu. Dodatkowo dla pewności można sprawdzić czy dane przedsiębiorstwo znajduje się w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Wszystkie firmy znajdujące się w rejestrze musiały przejść wnikliwa analizę, która miała na celu wyeliminowanie oszustów.

Bezpieczeństwo w sieci jest niezwykle istotne, tym bardziej, że coraz częściej i chętniej udostępniamy swoje dane do logowania. Warto o nie się zatroszczyć by nie paść ofiarą phishingu lub innego działania cyberprzestępców.

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: