Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:32:05 -6h
Tokio (Japonia) 11:32:05 +8h
Sydney (Australia) 12:32:05 +9h
Londyn (Anglia) 02:32:05 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Finanse domowe: jak zaoszczędzić podczas zagranicznego wyjazdu?

20.11.2015 16:44 piątek

Okres świąteczno-noworoczny to szczyt sezonu turystycznego nie tylko w Polsce i Europie, ale także w bardziej egzotycznych destynacjach. Ceny potrafią szybować w górę, co w połączeniu z wysokim kosztem spreadów walutowych i prowizji za wypłaty z bankomatu sprawia, że Sylwester za granicą może stanowić wyzwanie dla domowego budżetu. Jeśli zdecydowaliśmy się celebrować ten niezwykły czas poza Polską, być może konto walutowe będzie dla nas korzystnym rozwiązaniem.

Warto przeszukać aktualne oferty banków, gdyż takie konta bankowe i wydawane do nich karty płatnicze wiążą się często z szeregiem benefitów dla ich właścicieli. Przykładowo, Citi Handlowy ma w ofercie konto walutowe dla posiadaczy ROR-u, pozwalające na darmowe wypłaty z bankomatów za granicą oraz w przypadku utraty karty na awaryjną wypłatę środków z wykorzystaniem paszportu. Inne banki – na przykład BPH, BGŻ BNP Paribas, mBank – także oferują ciekawe rachunki pozwalające w korzystny sposób dokonywać płatności kartą za granicą.

Czym jest konto walutowe?

Posiadacz rachunku walutowego może dokonywać wpłat i wypłat, przelewów krajowych i zagranicznych, otrzymać kartę płatniczą. Najpopularniejszymi walutami, w których prowadzone są tego typu konta, są: USD, GBP, CHF i EUR. Posiadanie konta w walucie kraju, do którego często wyjeżdżamy, pozwala nam uniknąć wielokrotnych przewalutowań.

Jak to działa?

Konto walutowe jest proste do założenia: procedura nie wymaga zazwyczaj więcej formalności, niż klasyczne konta bankowe prowadzone w złotówkach. Konto walutowe można podpiąć do posiadanego już rachunku i przed samym wyjazdem "przeprogramować" kartę debetową na płatności w innej walucie. Takie rozwiązanie w swojej ofercie mają dwa banki - Citi Handlowy oraz PKO. Dzięki temu ani operator jak Mastercard czy Visa, ani sam bank nie ma potrzeby przewalutowywać pobieranej kwoty. Podobnie sytuacja wygląda podczas wypłaty gotówki. Tutaj ewentualnym kosztem dodatkowym może być prowizja za wypłatę z obcego bankomatu. Ponownie, staranne wybranie najkorzystniejszej oferty pozwoli uniknąć tej opłaty.

Kantor – 100% kontroli nad budżetem

Juz na etapie planowania zagranicznego wyjazdu, stajemy często przed dylematem: wymienić walutę w tradycyjnym kantorze, czy polegać na kartach płatniczych? Pierwsza opcja wydaje się kusząca dla tych podróżników, którzy lubią mięć pełną kontrolę nad ilością gotówki wydawanej podczas wyjazdu. Wymieniona jeszcze przed wyjazdem kwota stanowi cały budżet przeznaczony na wakacje – pozwala to uniknąć impulsywnych zakupów i ułatwia panowanie nad wakacyjnym budżetem.

Konto walutowe dla sprytnych

Wbrew pozorom, mniej tradycyjne metody wymiany waluty, takie jak konta bankowe z podpiętym rachunkiem walutowym, mogą także okazać się korzystne dla domowego budżetu. Środki możemy wymienić w dogodnym dla nas momencie (gdy waluta będzie tania), na przykład w kantorach online, oferujących zazwyczaj najlepszy kurs.

Konto walutowe jako fundusz wakacyjny

Dodatkowo, konto walutowe może być sprytnym sposobem na oszczędzanie dla tych, którym zazwyczaj opornie idzie odkładanie nadmiaru gotówki. Stworzenie osobnego rachunku w obcej walucie i regularne gromadzenie na nim środków to skuteczny sposób na zmniejszenie pokusy wydania takiego "funduszu wakacyjnego" na inne cele.

 szkolenia księgowe
15.06.2016 09:24 środa ~Bartek
Najlepsze szkolenia księgowe - http://www.masterbiznes.pl
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: