Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:47:49 -6h
Tokio (Japonia) 18:47:49 +8h
Sydney (Australia) 19:47:49 +9h
Londyn (Anglia) 09:47:49 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Nie daj się zaskoczyć rzeczywistym kosztom pożyczki. Wszystko wyliczysz na kalkulatorze

28.04.2016 15:12 czwartek

Małgorzata i Michał wzięli ślub. Wymarzony, jak z bajki. Zaraz po ceremonii kupili bilety lotnicze. Zarezerwowali hotel i polecieli w podróż poślubną na słoneczne Wyspy Galapagos.

Powrót do domu przyniósł kolejne niespodzianki - okazało się, że spodziewają się dziecka. Państwo młodzi organizację wyprawki zaczęli od razu. Uszczuplony budżet domowy postanowili wesprzeć pożyczką gotówkową. Problem pojawił się jednak, kiedy trzeba było wyliczyć rzeczywiste koszty takiego dofinansowania.

Produkt jak każdy inny

Wyliczając rzeczywiste koszty pożyczki przede wszystkim należy wciąć  pod uwagę wysokość prowizji oraz odsetek. Naturalnie im dłuższy okres spłaty, tym odsetki będą wyższe. Do tego dochodzi szereg opłat dodatkowych. Lista może być bardzo długa - począwszy od opłat administracyjnych, po ubezpieczenia czy nawet koszty wysłania monitu ze stanem spłaty.

Warto dodać także, że koszty pożyczki gotówkowej mogą różnić się także w zależności od preferowanego  formuły spłaty. Na przykład: czy raty mają rosnąć, czy maleć, czy może mają pozostawać niezmienne przez całą umowę. W racie równej suma kapitału i odsetek jest zawsze taka sama. Zmieniają się tylko proporcje składników - na początku przewagę mają odsetki, a na końcu kapitał. W ratach malejących za każdym razem spłacamy tyle samo kapitału, a zmienia się kwota odsetek. Maleje ona z biegiem czasu, ponieważ do spłaty pozostaje coraz mniej zadłużenia.

Jasne jak matematyka

Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, należy szczegółowo wyliczyć ile wyniosą rzeczywiste koszty pożyczki. Oraz sprawdzić, czy to samo jest zapisane w umowie. Skomplikowane rachunki mogą być trudne, ale są konieczne. Tylko w ten sposób pożyczkobiorca uniknie zaskoczenia, kiedy przyjdzie rozliczyć mu się z zaciągniętego zobowiązania.

Kartka i długopis to sprawdzone narzędzia, ale w warto sięgnąć po bardziej nowoczesne metody. Takie, które udostępnia część instytucji finansowych. Z kalkulatora pożyczki. Najlepiej z takiego, który funkcjonuje na oficjalnej stronie internetowej placówki. To bowiem najpewniejsze źródło informacji, ma bowiem najbardziej aktualne dane.

Dla przykładu: spójrzmy chociażby na kalkulator pożyczki, który oferuje Provident. Wygodny suwak pozwala precyzyjnie określić wartość zastrzyku finansowego o który się ubiegamy. Ponadto można określić okres spłaty – od trzech do 24 miesięcy . Żeby wyliczyć całkowity koszt pożyczki należy wybrać także formę płatności: czy ma być to przelew co miesiąc na konto, czy cotygodniowa obsługa domowa. Już na tym poziomie można także uwzględnić koszt ewentualnego ubezpieczenia medycznego.

I to te wszystkie składniki dają nam dopiero pełny obraz kosztów pożyczki.

Skorzystaj z dostepnego w internecie kalkulatora pożyczek online: https://www.provident.pl/kalkulator-pozyczki

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: