Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 15:27:47 -6h
Tokio (Japonia) 05:27:47 +8h
Sydney (Australia) 06:27:47 +9h
Londyn (Anglia) 20:27:47 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Gdzie założyć konto walutowe?

21.06.2016 13:45 wtorek

Brak granic i ceł, zunifikowane prawo w zakresie handlu, rozwijający się rynek usług wspierających handel międzynarodowy to walory wspólnoty europejskiej, którą coraz śmielej wykorzystują polscy przedsiębiorcy. To, co było niegdyś przywilejem dużych firm, dzięki internetowi stało się codziennością nawet dla właścicieli niewielkich przedsiębiorstw. Zaistnienie na rynku zagranicznym wymaga jednak przygotowania sprawnej infrastruktury, a przede wszystkim posiadania konta walutowego, dzięki któremu możliwe będzie prowadzenie rozliczeń z kontrahentami.


Firmy, w odróżnieniu od osób fizycznych nie kierują się sentymentem, a rachunkiem ekonomicznym. Narzędzia wykorzystywane w działalności gospodarczej muszą być zoptymalizowane tak pod względem kosztów, jak i korzyści. W podobny sposób przedsiębiorcy decydują o wyborze konta walutowego.


Koszty związane z wykorzystaniem konta walutowego


Konto walutowe powinno być tanie, co w przypadku tego produktu oznacza, że przedsiębiorca powinien zweryfikować zarówno cenę otwarcia i prowadzenia konta, cenę za wykonywane przelewy za granicę oraz przyjęcie na konto środków od zagranicznych kontrahentów, a także wysokość spreadów (różnic pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem kupna waluty), czy dodatkowych opłat związanych z przewalutowaniem. Te kwestie są traktowane przez banki w niejednakowy sposób i choć obecnie warunki obsługi kont walutowych są znacznie korzystniejsze niż kilka lat wcześniej, to nadal firmy mogą ponosić niepotrzebne koszty pochopnie wybierając konto w danym banku.


Zyski z posiadanego konta


Na biegunie przeciwległym do kosztów znajdują się zyski, jakie firma może czerpać z posiadania konta walutowego w danym banku. Tu warto zwrócić uwagę na usługi dodatkowe, z których można skorzystać będąc posiadaczem konta walutowego. Usługi te nie koniecznie muszą być związane z prowadzeniem rozliczeń międzynarodowych. Takie produkty jak aplikacja do wystawiania faktur, czy bezpieczne miejsce w chmurze do przechowywania ważnych dokumentów mogą być przydatne zarówno w obrocie z zagranicznymi klientami, jak i w lokalnym biznesie. Pozwalają na zredukowanie kosztów i znacznie ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków przedsiębiorcy.


Poziom świadczonych usług


Wybierając bank, który ma wesprzeć działalność międzynarodową firmy, warto zwrócić uwagę na poziom obsługi klientów banku. Szybkość podejmowanych decyzji, szeroka oferta bankowa, czy przygotowanie merytoryczne pracowników może okazać się równie ważne, co warunki finansowe związane z kontem walutowym. Dzięki całemu spektrum instrumentów i usług przedsiębiorstwo może planować, stabilnie funkcjonować i wybierać takie produkty, które najpełniej odpowiedzą na jego potrzeby.

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: