Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 20:30:15 -6h
Tokio (Japonia) 10:30:15 +8h
Sydney (Australia) 11:30:15 +9h
Londyn (Anglia) 01:30:15 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Kredyt, czy pożyczka?

16.08.2016 08:04 wtorek

Na portalu jednego z banków znajdujemy wpis: Pożyczka Biznes. I po prawej rozszerzenie, które może nieco namieszać w głowie: kredyt na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą.

Dalej jest informacja, że ta opcja pozwala między innymi pokryć część lub całość wydatków stałych firmy, zakup towarów i materiałów i usług związanych z branżową działalnością; regulowanie zobowiązań bieżących, a nawet refinansowanie kredytu pozyskanego w innym banku i przeznaczonego na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej.

Pomieszanie pojęć?

Dlaczego zatem został zacytowany ten przykład? Między innymi dlatego, że w tym samym akapicie na portalu banku mamy zderzenie dwóch pojęć, jakby w tym wypadku oznaczających to samo - kredyt i pożyczka. W rzeczywistości terminy kredyt i pożyczka dość istotnie się różnią.

Zatem co jest czym?

W skrócie: kredyt jest to kwota udzielana przez banki na określony cel. Natomiast pożyczka - nie dość, że niekoniecznie musi być przeznaczona na określony cel, to może nawet nie być pieniężna, tylko rzeczowa. 

Kredytów udzielają wyłącznie banki, chociaż mogą też udzielać pożyczek finansowych. Natomiast pozabankowe firmy pożyczkowe nie mogą udzielać kredytów. Na dodatek pożyczek mogą udzielać zarówno instytucje, jak i osoby prywatne. 

Nieco inną, specyficzną, kategorię stanowią spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe, czyli tak zwane SKOK-i - te zajmują się udzielaniem pożyczek wyłącznie swoim członkom, czyli podmiotom, które najpierw muszą zostać członkiem takiej spółdzielni i wpłacić, określony statutem, wkład finansowy.

Poszerzają się funkcje

Z czego wynika to mieszanie pojęć? Między innymi z tego, iż banki dosyć szybko zauważyły, że chwyty marketingowe pozabankowych firm pożyczkowych mogą być opłacalne również dla nich. Część szybko wprowadziła mikropożyczki "chwilówki", a nawet pierwsze pożyczki bezpłatne ograniczając wyraźnie czas i procedury udzielania pożyczek. Teraz już w kilku polskich bankach istniejący ich klienci mogą w kilkanaście minut załatwić pożyczkę on-line, korzystając z popularnych i prostych narzędzi na interfejsach portali tych firm.

Mało tego - już są pierwsze firmy, które wprowadziły ten sposób załatwiania kredytów dla firm, czyli on-line i w zaledwie kilkanaście minut, nawet dla klientów wcześniej sobie nie znanych. Przykładem może być choćby iwoca.pl.

Wyraźnym ułatwieniem dla kredytodawców jest między innymi to, że obecnie zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy można sprawdzić niemal błyskawicznie.

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: