Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 20:14:28 -6h
Tokio (Japonia) 10:14:28 +8h
Sydney (Australia) 11:14:28 +9h
Londyn (Anglia) 01:14:28 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Pożyczkowe zwyczaje Polaków

19.08.2016 08:01 piątek

Niskie zarobki oraz brak oszczędności powodują, że Polacy coraz częściej korzystają z usług firm pozabankowych. Co piąty z nas ma już za sobą przynajmniej jedną szybką pożyczkę. Na co najczęściej zaciągamy zobowiązania?

Polskich pożyczkobiorców można podzielić na dwie grupy: tych, którzy chcą zaciągnąć zobowiązanie i tych, którzy muszą. Do pierwszej grupy należą osoby, które nie mogą sobie odmówić małych przyjemności – nawet, kiedy mają pusty portfel. Pożyczają na wakacje, święta lub po prostu większe zakupy. Osoby z drugiej grupy są zmuszone do pozyskania dodatkowych środków na nieprzewidziane wydatki, takie jak duży rachunek za media.

Aż 53 proc. ankietowanych przyznaje, że pożycza na mniejsze lub większe przyjemności. Osoby z tej grupy przeznaczają pożyczone pieniądze na wyposażenie mieszkania, w tym zakup sprzętu AGD i RTV, podróże, imprezy rodzinne i inne niekoniecznie pilne wydatki. Natomiast około 30 proc. Polaków pożycza na bieżące potrzeby – rachunki, naprawę samochodu lub sfinansowanie leczenia, którego nie da się odłożyć na później. W sytuacjach, kiedy natychmiast potrzebujemy gotówki i nie mamy oszczędności, sięgamy po pożyczkę. Wybór pada przede wszystkim na instytucje pozabankowe, między innymi dlatego, że nie oczekują one od klientów gromadzenia dokumentacji, oszczędzając tym samym ich czas.

„Zdarzają się sytuacje, kiedy chwilówka może nas uwolnić od poważnych kłopotów. Gdy stawką jest na przykład zdrowie, nie zastanawiamy się nad wnioskowaniem o pożyczkę – potrzebujemy pieniędzy jak najszybciej” - komentuje Ivanna Molodozhenya, ekspert Ratka.pl

Najbardziej niepokojącym celem zaciągania pożyczki jest spłata innych długów - w ten sposób niestety łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Na szczęście jedynie 4 proc. Polaków korzysta z pożyczek w taki sposób.

Warto zauważyć, że wbrew rozpowszechnionej opinii, klienci firm pożyczkowych są zadowoleni z ich usług. Jak wynika z badania BIK, około 64 proc. konsumentów ocenia współpracę z instytucją pozabankową jako bardzo dobrą, natomiast 29 proc. jest „raczej zadowolona”. Tylko 4 proc. ankietowanych zadeklarowało, że negatywnie wspomina doświadczenie z firmą pożyczkową. Powodem niezadowolenia często są niejasne zasady udzielania pożyczki. Wynika z tego, że aż 96 proc. Polaków pozytywnie ocenia działalność firm pożyczkowych. Możemy zatem stwierdzić, że pożyczkodawcy wywiązują się ze swoich zadań – odpowiedzialnie podchodzą do udzielania tymczasowego wsparcia finansowego, a swoim klientom zapewniają dostęp  do wszystkich niezbędnych informacji.

Więcej informacji na temat zmian na rynku pożyczek pozabankowych znajdziesz w artykule http://www.rp.pl/Moje-pieniadze/160719209-Jak-pozyczka-To-tylko-w-sieci.html

 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: