Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:25:35 -6h
Tokio (Japonia) 04:25:35 +8h
Sydney (Australia) 05:25:35 +9h
Londyn (Anglia) 19:25:35 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

127

Moody's pozostawia rating Polski, tylko co z tego?

12.09.2016 14:53 poniedziałek

W piątek agencja Moody's nie zmieniła ratingu kredytowego Polski pozostawiając również negatywną perspektywę. Decyzja jest jak najbardziej pozytywna, choć groźba obniżenia wiarygodności kredytowej naszego kraju wciąż pozostaje, chociażby w przyszłym roku. Polski złoty jednak wpatrzony jest w rynki globalne, a tam dominuje kolor czerwony.

W czwartek Europejski Bank Centralny nie zmienił nic w swojej dotychczasowej polityce pieniężnej. Mogło to być dla części rynku nieco rozczarowujące zachowanie, gdyż spekulowano, że EBC zmieni parametry programu QE. Prawdopodobnie stanie się to na grudniowym posiedzeniu. W grudniu będą przedstawione projekcje makroekonomiczne, a podczas takich spotkań EBC zazwyczaj ogłaszał zmiany w polityce, dlatego grudzień jest typowany na ogłoszenie zmian w QE.

Dodatkowo nastroje psuje Fed, który podtrzymuje gotowość podniesienia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych

. Obecnie grudzień jest najbardziej realnym terminem na podwyżkę stopy funduszy federalnych. Ostatnie słabe dane z rynku pracy oraz indeksów ISM przekreśliły podwyżkę we wrześniu. Ponadto grudniowe posiedzenie odbędzie się już po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. W piątek indeks S&P 500 spadł prawie 2,5%, a dzisiaj spadki kontynuowane są w Azji i w Europie. Mocno wykupione rynki akcji, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, mogą reagować dużymi spadkami na każdą sugestie odnośnie podwyżek stóp za oceanem.

Prawdopodobieństwo zmian stóp w Stanach Zjednoczonych

C:\Users\Bartosz\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\IE\ZAOB835U\snip.png

Źródło: Bloomberg

Obecnie na podstawie rynku terminowego prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA na grudniowym posiedzeniu wynosi 58%. Widmo wzrostu kosztu pieniądza w pierwszej gospodarce świata prawdopodobnie będzie nadal psuć nastroje na rynkach finansowych i powodować ucieczkę kapitału od ryzykownych aktywów, czyli również od polskiego złotego. Stąd nie obserwujemy dzisiaj pozytywnego oddźwięku na parach z polskim złotym w związku brakiem zmiany ratingu naszego kraju.

Bartosz Zawadzki
Dyrektor
Dział Strategii Rynkowych i Analiz
Admiral Markets AS Oddział w Polscecóż
13.09.2016 22:01 wtorek ~torinho
każdy spodziewał się obniżenia ratingu po ostatnich wydarzeniach, akurat to, że takie publikacje pojawiały się na tych portalach mnie nie dziwi
Moody's
13.09.2016 09:28 wtorek ~Gomez
dobre pytanie! i co z tego skoro i tak jest kiepsko? tym bardziej że zostawili negatywną perspektywę.. chociaż i tak w sumie lepiej bo było wiele głosów w tym na tradebeat czy money, które mówiły że rating zostanie obniżony
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: