Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:19:33 -6h
Tokio (Japonia) 18:19:33 +8h
Sydney (Australia) 19:19:33 +9h
Londyn (Anglia) 09:19:33 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Bezpieczna przyszłość we własnych rękach

04.10.2016 13:13 wtorek

Z danych ZUS wynika, że średnia wartość polskiej emerytury w 2014 roku wynosiła 1400-1600 złotych. W przyszłości jednak wartość ta może być jednak znacznie niższa ze względu na poważne zmiany demograficzne.

Ponieważ z wiekiem potrzeby wcale nie maleją, nie będzie przesadą stwierdzenie, że nawet dotychczasowe świadczenia to mało. Jak zatem zapewnić sobie bezpieczną przyszłość? Należy wziąć sprawy finansowe we własne ręce!

Pesymistyczne prognozy

Emerytury z ZUS będą coraz niższe. Jak czytamy w ostatniej Prognozie Wpływów i Wydatków Funduszu Emerytalnego, za trzy dekady państwowe świadczenia mogą wynieść nawet jedynie 40% wartości ostatniego miesięcznego wynagrodzenia.

Liczba emerytów może znacząco wzrosnąć, przy jednoczesnym dużym spadku liczby osób w wieku produkcyjnym. Na wypłatę satysfakcjonujących świadczeń dla kolejnych pokoleń emerytów po prostu może zabraknąć pieniędzy.

Co więcej, przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych - podstawy II filaru systemu - również nie jest pewna. Zapowiadane są kolejne reformy tego elementu systemu.

Sam sobie sterem

Analitycy, ale także zdrowy rozsądek jasno wskazują: o kapitał, który pozwoli cieszyć się emeryturą, przeżyć jesień życia w dostatku, warto zadbać samodzielnie. Regularne oszczędzanie nawet niewielkich kwot może zaowocować budżetem, który znacznie podniesie jakość życia emeryta.

Ile trzeba odkładać co miesiąc, by mieć solidny kapitał na emeryturę? To już zależy od rodzaju wybranego rozwiązania i możliwości finansowych. Wartym analizy z pewnością jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). To po pierwsze jedna z niewielu możliwości gromadzenia pieniędzy, która daje szansę na skorzystanie ze zwolnienia z 19% podatku od zysków przy wypłacie środków.

Ponadto można dopasować strategię inwestycyjną w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadała oczekiwaniom i wymaganiom oszczędzającego. O szczegółach takiego przykładowego rozwiązania można przeczytać tu.

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: