Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 06:07:56 -6h
Tokio (Japonia) 20:07:56 +8h
Sydney (Australia) 21:07:56 +9h
Londyn (Anglia) 11:07:56 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

200

Ocena polskiego ratingu w centrum uwagi. Koniec dobrej passy polskiej waluty

10.01.2017 08:26 wtorek
Decyzja w sprawie ratingu dla Polski w piątek blokuje dalsze umocnienie złotówki. Od rozstrzygnięcia na głównej parze walutowej świata zależą dalsze losy USD/PLN. Funt dalej słabnie po słowach premier May.  Kanały spadkowe na EUR/PLN i CHF/PLN nadal aktualne, ale możliwy test górnych ograniczeń. 
 
Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 01.12-09.01.2017 


EUR/PLN
 
Końcówka roku jak i początek 2017 były bardzo udane dla polskiej waluty
. Można nawet powiedzieć, że na wykresie utworzył się krótkoterminowy trend spadkowy. Póki co wygląda to na koniec tego ruchu. Po osiągnięciu minimum w okolicach 4,35 kurs dzisiaj odbija w górę o 2-3 grosze. Lepsza sytuacja na krajowej walucie była spowodowana wzrostem apetytu na ryzyko i poprawą sentymentu wokół rynków wschodzących. Do tego główna para walutowa świata obrała kierunek w górę co również było pozytywne. 

Dalszy ruch w dół na EUR/PLN jest raczej wątpliwy z prostego powodu w piątek mamy decyzje dwóch agencji ratingowych co do Polski. Inwestorzy bojąc się rewizji w dół wyprzedają polską walutę. Raczej z pomocą nie przyjdzie RPP, która będzie miała pierwsze posiedzenie w 2017 roku. 

Rada musi się ustosunkować do rosnącej inflacji. W grudniu było to tylko 0,8% ale w styczniu jest możliwy odczyt na poziomie powyżej 1,5%. Podczas środowej konferencji możliwa jest nawet informacja o podwyżkach stóp co by było zrozumiałe w obliczu wzrostu inflacji. A jeżeli cena ropy będzie tak rosnąć jak w ostatnich dniach to wzrost cen znacznie przyśpieszy. Ważnym oporem będą okolice 4,39 czyli górne ograniczenie trendu spadkowego. 
 
CHF/PLN
  
Bardzo podobna sytuacja ma miejsce na parze CHF/PLN. Pozytywny klimat wokół polskiej waluty dał zdecydowaną ulgę kredytobiorcom frankowym. Zejście poniżej 4,06 mogło cieszyć. Jednak jak i na parze EUR/PLN i tutaj ruch spadkowy dobiegł końca. Kurs dzisiaj wzrósł kilka groszy. Powód ten sam rewizja ratingów dla Polski zawsze budzi emocje. 

W Polsce sporo się dzieje, są spore obawy co do wzrostu więc obniżka ratingu nie jest wykluczona. Ważnym oporem będzie 4,11 czyli górne ograniczenie kanału spadkowego. Ważne, że korelacja kursu CHF/PLN nieco się rozjechała z kursem EUR/CHF. Relacja EUR do CHF notuje ostatnio spadki spadając nawet poziomu 1,07. CHF/PLN na szczęście na to nie reaguje bo notowali byśmy dużo wyższe poziomy. 
 
USD/PLN
 
Dolar ostatnio nieco stracił na szerokim rynku. Nie może to dziwić bo balon został tak mocno napompowany, że na dłuższą metę nie mogło to wytrzymać. W efekcie na głównej parze walutowej świata mieliśmy korektę. Przebijając nawet 1,06. Teraz po dobrych danych z rynku pracy kurs nieco spadł w granice 1,0530. Cała sytuacja oczywiście widoczna jest na kursie USD/PLN.

Nastąpił spadek nawet poniżej 4,11. Dzisiaj wraz ze słabnącą złotówką, kurs USD/PLN rośnie. I widzimy poziom 4,16. Trudno wyrokować co w następnych dniach. Rozstrzygnięcia na EUR/USD również nie widać, argumenty za dalszym umocnieniem dolara są słabe, a z drugiej strony łagodna polityka monetarna EBC nie sprzyja mocnemu euro. 

Wygląda więc na to, że kurs będzie się konsolidował w kolejnych dniach choćby do czasu pojawienia się pierwszych decyzji nowego prezydenta USA. Nie można też zapominać o rosnącej inflacji w strefie euro, która może przełożyć się na decyzje EBC o ograniczeniu skupu aktywów co by wzmocniło euro. Ale na ewentualne rozstrzygnięcie jeszcze za wcześnie. Oporem dla dalszych wzrostów będzie 4,21 czyli linia trendu spadkowego. Wsparcie stanowić będzie ostatnie minimum. 
 
GBP/PLN
 

Niezmiennie w ostatnich dniach słabą walutą pozostaje funt brytyjski. Korzysta na tym i złotówka, która od początku grudnia umocniła się ponad 30 groszy. Spadkowi nie ma końca szczególnie po wywiadzie Theresy May dla BBC. W skrócie Pani premier powiedziała, że chodzi o wynegocjowanie jak najlepszego porozumienia. Nic nie wspominając o dostępie do wspólnego rynku. 

Od razu więc narasta fala spekulacji, że kwestie ekonomiczne zejdą na boczny tor a kluczowe będzie zachowanie kontroli na granicach i wprowadzenie ograniczeń dla rynku pracy. Zrozumiałe jest więc, że funt pozostaje najsłabszą walutą. To może spowodować, że w najbliższych dniach przetestujemy poziom 5,00. Pod warunkiem, że polski rating pozostanie na niezmienionym poziomie. 

Krzysztof Pawlak- dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: