Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 06:49:23 -6h
Tokio (Japonia) 20:49:23 +8h
Sydney (Australia) 21:49:23 +9h
Londyn (Anglia) 11:49:23 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Rynki uwierzą Draghiemu?

19.01.2017 12:02 czwartek
Kluczowe informacje z rynków:
 
USA: Zdaniem przemawiającej wczoraj wieczorem szefowej FED, dalsze, stopniowe podwyżki stóp procentowych są uzasadnione, a zbyt długie zwlekanie z takimi posunięciami mogłoby zaszkodzić gospodarce i systemowi finansowemu. Dodała, że podobnie jak inni członkowie FED uważa, że rozsądnym byłoby podwyższać stopy procentowe „kilka razy rocznie” aż do 2019 r., co przybliżyłoby ją do długoterminowego, stabilnego poziomu 3 proc. Niemniej dodała że wiele będzie zależeć od napływających danych makro, dlatego też trudno jest jej podać termin kolejnej podwyżki. Zwróciła też uwagę na utrzymującą się niską dynamikę wzrostu płac.  Wczoraj poznaliśmy też tzw. Beżową Księgę FED, która wskazała na zacieśniający się rynek pracy i rosnącą presję na wzrost płac w poszczególnych dystryktach FED
. Zwrócono uwagę na rosnące ceny producentów, które jednak jeszcze nie przekładają się na ceny konsumenckie.
 
USA/TRUMP: Przyszły sekretarz ds. handlu w administracji Donalda Trumpa, Wilbur Ross, zapowiedział już, że w ciągu kilku dni od inauguracji prezydentury podejmie działania zmierzające do renegocjacji traktatu NAFTA z Meksykiem i Kanadą. Zdaniem gazety Globe&Mail władze obu tych krajów miały już zostać o tym poinformowane.
 
Kanada: Na posiedzeniu wczoraj po południu Bank Kanady nie zmienił poziomu stóp procentowych (0,5 proc.). W komunikacie przyjęto mniej „gołębie” podejście, niż w grudniu: przyznano, że zmniejszyła się niepewność, co do dalszego rozwoju sytuacji na świecie, a działania administracji Trumpa mogą dać dodatkowe impulsy amerykańskiej gospodarce, chociaż zwrócono uwagę na ryzyko związane z jego protekcjonistycznymi zapędami. Niemniej podniesiono w górę szacunki PKB dla Kanady na ten rok do 1,3 proc. z 1,1 proc., a przyszły do 2,1 proc. z 2,0 proc. Dano do zrozumienia, że poprzez program wsparcia dla rodzin możemy zobaczyć wyższą dynamikę wydatków gospodarstw domowych, a gospodarka ma szanse wrócić do swojego optimum w około połowy 2018 r. Mniej optymistyczny był już jednak szef BOC podczas konferencji prasowej. Dał do zrozumienia, że nadal utrzymują się elementy ryzyka dla gospodarki, stąd też ewentualna obniżka stóp procentowych wciąż jest na stole.  Wyraził obawy związane z przyszłym kształtem polityki handlowej USA.

Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 495.61Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: