Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 18:55:35 -6h
Tokio (Japonia) 08:55:35 +8h
Sydney (Australia) 09:55:35 +9h
Londyn (Anglia) 23:55:35 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

FED umacnia dolara. 3,5% wzrostu PKB w Polsce?

15.02.2017 12:08 środa
Raport FED zwiększa szansę na podwyżki stóp procentowych w USA. Mateusz Morawiecki zapowiada 3,5% wzrostu PKB w Polsce w 2017 roku. Czy frank zrówna się z euro?
 
Raport na temat polityki monetarnej FED
 
Wczoraj opublikowano raport na temat polityki monetarnej rezerwy federalnej w USA. Wydarzenie to znowu przywróciło wiarę inwestorów w szybsze podwyżki stóp procentowych w USA. Co ciekawe szanse na podwyżkę już w marcu wzrosły o ponad 4% do 17,7%. Jest to liczone na podstawie notowań kontraktów na stopę procentową. Metoda ta nie jest perfekcyjna, ale dobrze oddaje nastawienie i oczekiwania inwestorów.

Z tych samych obliczeń wynika, że szanse że do czerwca stopy nie wzrosną wynosi obecnie już mniej niż ?
. Rynki jak zawsze w sytuacji gdy rośnie szansa na podwyżkę stóp postanowiły od razu zdyskontować część zmiany kursów. W rezultacie dolar umacniał się względem głównych walut w tym euro. W rezultacie umocnił się również do złotego.
 
Wzrost gospodarczy w Polsce
 
Podobnie jak w zeszłym roku apetyt ekipy rządzącej na sukces gospodarczy jest duży. Obecnie wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada, że jest szansa na 3,5% w 2017 roku. Dla przypomnienia w zeszłym roku w pierwszym miesiącach również słuchaliśmy niesamowitych prognoz po czym z każdym kolejnym kwartałem były one negatywnie weryfikowane. Pewien niepokój budzi również u ekonomistów rozwinięcie strategii. Jeżeli słuchamy o wysokich wynagrodzeniach i bezpieczeństwie miejsc pracy to możemy mieć podejrzenie, że nie pójdzie to w parze z konkurencyjnością gospodarki. Pytanie zatem skąd weźmiemy ten wzrost. A nawet jeżeli się uda, to jego podstawy mogą okazać się mało stabilne skoro paliwem dla niego jest rosnący deficyt.
 
Co dalej z frankiem?
 
Temat przyszłości kursu franka jest bardzo popularny w Polsce, ze względu chociażby na liczbę kredytów hipotecznych wyrażonych w tej walucie. Większość prognoz była dotychczas uspokajająca wskazująca na nielogiczny parytet siły nabywczej, który w długim okresie powinien osłabiać szwajcarską walutę. Inne światło rzucił natomiast znany japoński bank inwestycyjny Nomura. Ich zdaniem status szwajcarskiej waluty skazuje ją na przewartościowanie idące nawet w parytet wymiany 1:1 na euro. Co to oznacza dla kredytobiorców walutowych nie trzeba tłumaczyć.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:30 - USA - inflacja konsumencka,
14:30 - USA - sprzedaż detaliczna,
15:15 - USA - produkcja przemysłowa.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: