Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 18:59:12 -6h
Tokio (Japonia) 08:59:12 +8h
Sydney (Australia) 09:59:12 +9h
Londyn (Anglia) 23:59:12 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Komentarz PLN: Próba stabilizacji PLN, rynek czeka na kolejne dane

16.02.2017 10:43 czwartek

Czwartkowy, poranny handel przynosi próbę stabilizacji kursu PLN wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3150 PLN za euro, 4,0652 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,0509 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,0643 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,883% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło lokalne konsolidacje na parach związanych z PLN. W dużej mierze wynikało to z zachowania dolara amerykańskiego, który wyhamował krótkoterminowy trend aprecjacyjny. Pomimo wyższej inflacji (CPI za styczeń w USA) inwestorzy negatywnie odnieśli się do pozostałych publikacji jak np. produkcji przemysłowej. W świetle ostatnich sygnałów od przedstawicieli FOMC w dalszym ciągu jednak wydaje się, iż domyślny scenariusz każe zakładać  podwyżki stóp przez FED w trakcie najbliższych posiedzeń

. Lokalnie po lepszych danych dot. inflacji CPI oraz PKB za IV kw. inwestorzy czekają na piątkowe dane GUS dot. m.in. produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. W szerszym ujęciu nastroje wokół polskich aktywów pozostają relatywnie dobre. Na szerokim rynku widoczne jest utrzymanie układu typu risk-on sygnalizowane przez dalsze wyznaczanie historycznych maksimów na indeksach akcyjnych i spadki cen długu. W przypadku PLN należy mieć jednak świadomość o ostatnich ponad 20-gr wzrostach, co spowodowało wystąpienie obecnego układu korekcyjnego.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. zatrudnienia oraz wynagrodzenia za styczeń. Rynek spodziewa się dynamik na poziomie 2,8% r/r oraz 4,0% r/r. Dodatkowo MF przeprowadzi aukcje długu o wartości 4-7 mld PLN. Ostatnie oferty resortu zakończyły się wyraźnym sukcesem, stąd rynek śledzić będzie również dzisiejszy przetarg oczekując kontynuacji wzmożonego popytu (bid-to-cover).

Z rynkowego punktu widzenia na EUR/PLN widoczna jest próba przekroczenia oporu lokalnego 4,3160 PLN. Na pozostałych zestawieniach obserwujemy ruchu konsolidacyjne w oczekiwaniu na kolejne dane makro.Konrad Ryczko
Makler Papierów Wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: