Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 18:55:12 -6h
Tokio (Japonia) 08:55:12 +8h
Sydney (Australia) 09:55:12 +9h
Londyn (Anglia) 23:55:12 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

143

Stopy w USA pójdą w górę? Problemy na Wschodzie

16.02.2017 15:45 czwartek

Szanse na wzrost stóp procentowych ponownie wzrastają. Na Ukrainie stan wyjątkowy w energetyce. Rosnąca inflacja w USA wspiera wzrost stóp procentowych.

Podwyżka stóp w USA coraz bliżej

Dalsze ruchy na kontraktach terminowych na stopę procentową jasno pokazują, że inwestorzy spodziewają się szybkich podwyżkę stóp. Po ostatnim raporcie prawdopodobieństwo podwyżki już w marcu wzrosło do 31%. Przed tym wydarzeniem wynosiło niecałe 15%. Już w maju jest większa szansa na to, że stopy wzrosną niż że pozostaną bez zmian. Do końca roku rynek oczekuje 2-3 podwyżek, z czego pierwszej najprawdopodobniej jeszcze w pierwszym półroczu. Efektem tej zmiany nastawienia jest ruch, który miał miejsce od początku lutego na głównej parze walutowej. EURUSD spadł z ponad 1,08 poniżej 1,06. Dla porównania to tak, jakby euro lub dolar zmieniło swój kurs o około 10 groszy

. Nie może dziwić, że wśród analityków rośnie popularność koncepcji zrównania się notowań euro z dolarem.

Stan wyjątkowy na Ukrainie

Gospodarka Ukrainy wciąż jest zależna od swoich wschodnich części. Dobrym przykładem jest energetyka oparta na wydobyciu kopalin w obszarach zajmowanych przez Rosjan i sympatyzujących z nimi separatystów. Z powodu problemów z dostawą węgla oraz silniejszego ataku zimy rezerwy kurczą się szybko. W rezultacie władze wprowadziły miesięczny stan wyjątkowy w branży energetycznej. Efektem mogą być ograniczenia w dostawach prądu. Informacja ta nie pomaga ukraińskiej walucie. Jej kurs jednak jest w ostatnim czasie znacznie bardziej stabilny, a kurs od początku roku oscyluje około 15 groszy.

Dane z USA

Wczoraj o 14:30 poznaliśmy duży pakiet odczytów z USA. Inflacja wzrosła do 2,5% przy oczekiwanych 2,4%. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,4% przy oczekiwaniach 0,1% i to pomimo spadku w sprzedaży samochodów. Gorzej za to wypadła produkcja przemysłowa. Dane te potwierdzają szybkie podwyżki stóp. 2,5% inflacji to poziom, którego amerykanie nie chcieliby wyraźnie przekraczać a wyższy koszt kredytu powinien ograniczyć to zjawisko. Z drugiej strony branża motoryzacyjna i generalnie przemysł na pewno na tym nie skorzystają.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - pozwolenia na budowę domów,
14:30 - USA - zasiłki dla bezrobotnych.


Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: