Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 18:56:38 -6h
Tokio (Japonia) 08:56:38 +8h
Sydney (Australia) 09:56:38 +9h
Londyn (Anglia) 23:56:38 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Dolar traci grunt

16.02.2017 16:17 czwartek

USA: Opublikowane wczoraj po południu dane makro wskazały na przyspieszenie inflacji CPI w styczniu do 2,5 proc. r/r oraz 2,3 proc. r/r dla ujęcia bazowego, oraz dynamiki sprzedaży detalicznej do 0,4 proc. m/m i 0,8 proc. m/m bez uwzględnienia samochodów. W górę poszedł też regionalny NY FED Mfg., który w lutym wyniósł 18,7 pkt.

Rozczarowaniem były dane nt. realnych płac w styczniu (-0,6 proc. m/m i 0,0 proc. r/r), oraz spadek dynamiki produkcji przemysłowej o 0,3 proc. m/m. Podczas drugiego wystąpienia w Kongresie szefowa FED wspomniała o utrzymującej się wciąż niskiej wydajności pracy, oraz inwestycjach firm. Pytana o kwestię redukcji ogromnego bilansu FED, którą poruszyła już dzień wcześniej, dała do zrozumienia, że nie można wiązać tej kwestii z konkretnym poziomem stóp procentowych. Agencje odnotowały też słowa Donalda Trumpa, który zapowiedział przedstawienie planu reformy podatkowej w „nieodległej przyszłości”, nie podając jednak żadnych nowych „szczegółów” w tej kwestii

. Wieczorem agencje przytoczyły też wypowiedzi dwóch członków FED – Jamesa Bullarda, który zaczyna zmieniać swoje wcześniejsze „gołębie” stanowisko odnośnie stóp procentowych (w tym roku nie głosuje jednak w FOMC), oraz „jastrzębiego” Harkera, który wskazał, że inflacja może osiągnąć cel w końcu przyszłego roku i FED powinien działać w temacie stóp procentowych. W nocy przemawiał też William Dudley, który jest na stałe w FOMC z racji faktu, że jest szefem oddziału FED w Nowym Jorku. Jego zdaniem polityka nowej administracji USA nie jest do końca jasna, ale FED powinien trzymać się wyznaczonej ścieżki podwyżek stóp, gdyż inflacja zmierza w stronę celu.

Australia: Oczekiwania inflacyjne w lutym spadły do 4,1 proc. r/r z 4,3 proc. r/r w styczniu. Stopa bezrobocia obniżyła się do 5,7 proc. z 5,8 proc. (oczekiwano 5,8 proc.), a zatrudnienie wzrosło o 13,5 tys. wobec 16,3 tys. w grudniu (rewizja z 13,5 tys., szacowano 10,0 tys.). Szczegółowe rozbicie wskazało jednak na spadek o 44,8 tys. tzw. pełnych etatów, oraz wzrost o 58,3 tys. tzw. niepełnych, podczas gdy stopa partycypacji spadła do 64,6 proc. z 64,7 proc.

Nowa Zelandia: Oczekiwania inflacyjne w lutym spadły do 3,6 proc. r/r z 3,7 proc. r/r wcześniej. Indeks zaufania konsumentów ANZ zniżkował o 1,0 proc. m/m wobec wcześniejszego wzrostu o 3,4 proc. m/m. Zdaniem ministra finansów Joyce’a perspektywy dla gospodarki są pozytywne, a rząd planuje obniżyć podatki (kłania się już kampania wyborcza przed wyborami zaplanowanymi na wrzesień)

Szwecja: Stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 7,3 proc. z 6,5 proc. (zgodnie z konsensusem).


Naszym zdaniem: Dolar rozpoczął wczoraj wskazywaną korektę, gdyż dane ostatecznie wypadły mieszanie, a rynki zaczęły się zastanawiać na ile podatkowe „rewelacje” ze strony Donalda Trumpa, które według jego wcześniejszych deklaracji możemy poznać jeszcze w tym miesiącu, nie okażą się ostatecznie rozczarowujące. Wprawdzie oczekiwania na marcową podwyżkę stóp przez FED rosną (według modelu CME FED Watch wynoszą obecnie 31 proc.), a widać próbę wyceny takiego ruchu na początku maja (51,7 proc.), to jednak wydaje się mało prawdopodobne, aby Rezerwa zdecydowała się na taki ruch w kontekście tzw. ryzyk zewnętrznych – na 23 kwietnia i 7 maja zaplanowano głosowanie w wyborach prezydenckich we Francji – ale i też wewnętrznych: przy braku pełnych informacji nt. pakietu fiskalnego Trumpa, jaki ostatecznie Kongres przyjmie najwcześniej w wakacje. Teoretycznie Francja nie powinna martwić, ale… nigdy nie można wykluczyć, że do drugiej tury zamiast Macrona przejdzie lewicowy Hamond obiecujący wszystkim 750 EUR miesięcznie uposażenia, czy też sytuacji w której nastąpi intensyfikacja cyber-ataków wymierzonych w Macrona. Wcześniej mamy wybory do parlamentu w Holandii (15 marca). Rynki ostatnio zdają się tym mniej przejmować, gdyż sondaże dla eurosceptyków Geerta Wildersa z PVV są nieco słabsze, ale jeżeli ostatecznie uzyska on dość dobry wynik, to może to zaważyć na nastrojach w kontekście Francji – ostatecznie Holandia nie jest dużym ryzykiem na fakt rozdrobnienia w parlamencie, co nie pozwoli uformować koalicji rządowej przez PVV.


...Więcej informacji w załączniku

Sporządził:
Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Plik w formacie PDF Całość w formacie .PDF [ 580.39Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: