Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 19:45:38 -6h
Tokio (Japonia) 09:45:38 +8h
Sydney (Australia) 10:45:38 +9h
Londyn (Anglia) 00:45:38 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Dlaczego dolar może być słaby w najbliższych tygodniach?

13.03.2017 08:27 poniedziałek
Bilans tygodnia wypadł korzystnie – trudno o sytuację w której byłoby inaczej przed kluczowym posiedzeniem FED, które 15 marca ma zadecydować o podwyżce stóp procentowych o kolejne 25 p.b. (będzie to już trzeci ruch od początku cyklu w grudniu 2015 r., ale dopiero w tym roku można będzie mówić o jego przyspieszeniu). 

Marcowy ruch jest już w pełni zdyskontowany przez rynek (model CME FEDWatch daje mu aż 93 proc. prawdopodobieństwo), stąd też kluczowe będzie to co znajdziemy w komunikacie do decyzji, w projekcjach makro, wykresie oczekiwań członków FED odnośnie kształtowania się stóp procentowych w przyszłości (tzw. dot-chart), a także słowach Janet Yellen podczas konferencji prasowej – bo raz na kwartał mamy dość rozbudowaną oprawę po posiedzeniu FED. 

Spróbujmy więc nieco zastanowić się nad tym, co może pojawić się w środę wieczorem
. Komunikat FED – rynek będzie szukał w nim sygnałów o przyspieszającej inflacji, wzroście gospodarczym itd. – innymi słowy uzasadnienia do tezy o kolejnej podwyżce stóp w czerwcu i tym samym być może aż 4-krotnym zacieśnieniu polityki w tym roku. Tymczasem o ile zdecydowana większość członków FED będzie zgodna, co do tego, że osiągnęliśmy tzw. stan bliski pełnemu zatrudnieniu, a inflacja jest coraz bliżej celu, to jednak mogą oni zwrócić uwagę na wciąż powolny wzrost cen płac (był to kluczowy aspekt piątkowych danych Departamentu Pracy, które nie dały argumentów za umocnieniem dolara), a także niepewność związaną z rozwojem wypadków w Europie (wybory i decydowanie o przyszłym kształcie UE), ale bardziej z tym, że wciąż trudno jest ocenić wpływ pakietu fiskalnego Donalda Trumpa.

Na razie poznaliśmy tylko skalę wydatków infrastrukturalnych (łącznie 1 bln USD), ale w temacie podatków wciąż mamy tylko ogólniki o uproszczeniu systemu i cięciu stawek. Jedynym konkretem jest zapowiedź odrzucenia projektu dotyczącego tzw. podatku granicznego przygotowanego przez… Republikanów. Jego przyjęcie mogłoby stanowić mocny pretekst do umocnienia dolara – ten czynnik, zatem rozmywa nam się w czasie (bo należy przyjąć, że ostatecznie Trump zaproponuje tu jakąś własną modyfikację podatku granicznego). 
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 1.08Mb ] Plik do pobrania
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: