Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 03:12:27 -6h
Tokio (Japonia) 17:12:27 +8h
Sydney (Australia) 18:12:27 +9h
Londyn (Anglia) 08:12:27 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Na jaką kwotę można wziąć kredyt gotówkowy?

15.03.2017 15:33 środa

W odróżnieniu od kredytów celowych, np. na samochód lub mieszkanie, kredyt gotówkowy można przeznaczyć dosłownie na wszystko. Bank tego nie weryfikuje ani nie rozlicza z zakupów. Ale kredyty gotówkowe mają często ograniczenia kwotowe. Sprawdzamy jakie!

Decydując się na kredyt gotówkowy, trzeba pamiętać, że elastyczność w kwestii jego wydatkowania ma swoją cenę. Tego typu kredyty są dość wysoko oprocentowane i koszt ich zaciągnięcia jest tym wyższy, im wyższą kwotę pożyczamy od banku. Za to są one bardzo łatwo dostępne, w wielu bankach wniosek o kredyt gotówkowy można złożyć przez internet i uzyskać bez wychodzenia z domu. Posiadanie konta w banku, w którym staramy się taki kredyt jest pewnym ułatwieniem, ponieważ bank ma dostęp do większości danych, których potrzebuje, żeby wydać decyzję kredytową, ale często nie jest konieczne.

Mała gotówka na szybkie wydatki

W większości przypadków banki nie udzielają kredytów na bardzo niskie kwoty jak 100 czy 200 zł. Zwykle kredyty zaczynają się od 500 zł. Nieco niższe kwoty można pożyczyć jedynie od firm parabankowych. Koszt takiej mikropożyczki od banku jest stosunkowo niski, zwłaszcza, jeśli szybko ją spłacimy. Dlatego to całkiem niezłe rozwiązanie, kiedy niewielkie pieniądze są potrzebne na szybko, a nie mamy nikogo wśród bliskich osób, kto mógłby nas wesprzeć chwilowo swoją gotówką.

Im więcej, tym drożej

Maksymalna wysokość kredytu gotówkowego ściśle wiąże się ze zdolnością kredytową i dochodami. Im są wyższe, tym wyższą kwotę można pożyczyć. Zwykle liczy się, że maksymalna rata kredytu nie powinna wynosić więcej niż 50 procent zarobków. Wydłużając okres kredytowania można regulować wysokość kwoty, którą bank może pożyczyć. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przy długim okresie kredytowania jeszcze więcej pieniędzy zapłacimy bankowi, ponieważ kwota, od której naliczają się odsetki, zmniejsza się dużo wolniej. Zwykle to bank proponuje klientowi maksymalną kwotę kredytu, którą wylicza na podstawie zarobków. W zależności od banku jest to zwykle od 50 do 100 tysięcy złotych, ale niektóre banki pożyczają w ten sposób nawet 200 tysięcy złotych. Jeśli taka gotówka jest jednak potrzebna na konkretny cel np. mieszkanie lub samochód, warto rozważyć kredyt celowy, którego warunki są zwykle o wiele korzystniejsze.
 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: