Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 06:19:32 -6h
Tokio (Japonia) 20:19:32 +8h
Sydney (Australia) 21:19:32 +9h
Londyn (Anglia) 11:19:32 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Dolar oberwał po FED

16.03.2017 12:38 czwartek

Kluczowe informacje z rynków:
 

USA- FED: Stopy procentowe w USA wzrosły o 25 p.b. (obecny przedział stopy funduszy federalnych to 0,75-1,00 proc.), co było powszechnie oczekiwane. Opublikowana została tzw. projekcja kształtowania się stóp procentowych w przyszłości (tzw. dot-chart). Nie uległa ona jednak większym zmianom wobec tego, co było szacowane w grudniu – tj. nadal w tym roku spodziewane są łącznie 3 podwyżki w tym roku i kolejne 3 w przyszłym – chociaż aż 9 członków FED (wcześniej było to 7 osób) spodziewa się jeszcze dwóch ruchów w tym roku, co zwiększa prawdopodobieństwo takiego scenariusza. Tak zwany „długi termin” pozostał na poziomie 3,0 proc.

Projekcje makro dotyczące dynamiki PKB, bezrobocia, oraz inflacji pozostały niezmienione względem tego, co obserwowaliśmy w grudniu
. Niemniej w samym komunikacie towarzyszącym decyzji o podwyżce stóp odnotowano lekką poprawę w obszarze inwestycji w gospodarce, a także przybliżenie się inflacji w stronę celu (dodano też, że tendencje inflacyjne będą teraz uważnie monitorowane). Podczas konferencji prasowej Janet Yellen odniosła się też do kwestii związanej dotyczących działań fiskalnych nowej administracji przyznając, że FED ma dużo czasu, aby ocenić rozwój sytuacji w tym zakresie.
 
USA: Model Atlanta FED GDPNow liczący na bieżąco projekcje dla PKB uległ pogorszeniu – wskazania na I kwartał spadły do 0,9 proc. wobec 1,2 proc. szacowanych wcześniej
 
Eurostrefa/Holandia: Po podliczeniu ponad 95 proc. głosów oddanych we wczorajszych wyborach parlamentarnych Partia Ludowa premiera Marka Rutte zdobyła 33 miejsca w 150 osobowym parlamencie, a eurosceptycy z Partii Wolności Geerta Wildersa 20 miejsc. Ostateczne wyniki są lepsze, niż sondaże, które… dawały mniejsze poparcie VVD Ruttego, a większe PVV Wildersa.
 
Eurostrefa: Ostateczne dane nt. inflacji HICP za luty potwierdziły wcześniejsze wskazania na poziomie 0,4 proc. m/m i 2,0 proc. r/r, oraz 0,3 proc. m/m i 0,9 proc. r/r dla inflacji bazowej.
 
Japonia: Bank Japonii nie zmienił poziomu stóp procentowych (jak oczekiwano), oraz skali programu QQE. Utrzymano też program kontroli krzywej rentowności wprowadzony na jesieni ub.r. (głosami 7-2, przeciwko byli nadal Sato i Kiuchi). BOJ nie zdecydował się na bardziej optymistyczne wypowiedzi nt. gospodarki.
 
Chiny: Ludowy Bank Chin zdecydował się podnieść stopy procentowe dla przeprowadzanych 7,14 i 28-dniowych operacji repo przyznając, że jest to dostosowanie do warunków rynkowych i nie oznacza to zmiany ogólnego podejścia w polityce monetarnej.
 
Australia: Rozczarowujące dane z rynku pracy w lutym – stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do 5,9 proc. z 5,7 proc., a dynamika zatrudnienia wskazała na spadek o 6,4 tys. (szacowano +16 tys.). Liczba tzw. pełnych etatów wzrosła o 27,1 tys. (wcześniej mieliśmy spadek o 44,5 tys.), a tzw. etatów czasowych spadła o 33,5 tys. (wcześniej był wzrost o 58,2 tys.).
 
Nowa Zelandia: Rozczarowanie danymi nt. PKB za IV kwartał – wzrost wyniósł zaledwie 0,4 proc. k/k i 2,7 proc. r/r (szacowano 0,7 proc. k/k i 3,2 proc. r/r).
 
Szwajcaria: SNB zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił poziomu stóp procentowych (przedział 3-miesięcznej stawki LIBOR CHF pozostał na poziomie od -0,25 proc. do -1,25 proc.). Stopa depozytowa to -0,75 proc. W komunikacie powtórzono, że frank pozostaje przewartościowany, a SNB pozostanie aktywny na rynku, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Podniesiono projekcje dla inflacji na ten rok do 0,3 proc. (w grudniu 0,1 proc.), ale obniżono na przyszły (do 0,4 proc. z 0,5 proc.). Wzrost PKB w tym roku ma wynieść około 1,5 proc. (tak jak szacowano wcześniej).
 
G20: Zdaniem niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeuble komunikat po szczycie G20 może nadal krytycznie odnosić się do manipulacji walutami, niewykluczone jednak, że zmodyfikowane zostaną nieco kwestie dotyczące handlu międzynarodowego ze względu na naciski ze strony USA

Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 539.33Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: