Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 01:48:18 -6h
Tokio (Japonia) 15:48:18 +8h
Sydney (Australia) 16:48:18 +9h
Londyn (Anglia) 06:48:18 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Dolar może nieco odbić

20.03.2017 11:31 poniedziałek
Kluczowe informacje z rynków:
 
USA: W piątek późnym popołudniem na stronach oddziału FED z Minneapolis zamieszczono oświadczenie pod którym podpisał się Neel Kashkari. Dotyczyło ono jego sprzeciwu podczas ostatniego głosowania w FED nad podwyżką stóp procentowych. Jego zdaniem sytuacja nie zmieniła się znacząco od poprzedniego posiedzenia, aby uzasadnić taki ruch – zdaniem Kashkari’ego projekcje dotyczące inflacji są zawyżone. 

Niemniej głównym argumentem jest brak przygotowania przez FED planu dotyczącego zmian w bilansie FED dotyczących redukcji stanu posiadanych obligacji. Agencje zacytowały też tweeta Donalda Trumpa, jaki pojawił się po piątkowym spotkaniu z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Prasa donosiła, iż było ono „chłodne”, a prezydent USA zarzucił Niemcom, iż są winne zapłaty sporych sum wobec NATO, co odrzuciła niemiecka minister obrony.

Pojawiły się też spekulacje, jakoby szczegółowy pakiet inwestycji infrastrukturalnych miał zostać zaprezentowany dopiero na przełomie lata i jesieni b.r., a szczegóły dotyczące tegorocznego budżetu (a więc m.in
. kwestie podatkowe) poznamy najwcześniej w maju.
 
G20: W komunikacie po zakończonym spotkaniu ministrów finansów i szefów banków centralnych państw G-20 pominięto sformułowania dotyczące promocji wolnego handlu. Jednocześnie Sekretarz Skarbu USA, Steve Mnuchin dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone są wyraźnie zainteresowane redukcją nadmiernych deficytów w relacjach z partnerami handlowymi i będą dążyć do rewizji dotychczasowych porozumień handlowych tak, aby prowadziły one do bardziej „sprawiedliwych” relacji. 

W komunikacie po G-20 podtrzymano natomiast stwierdzenia o konieczności przeciwdziałania nadmiernej zmienności na rynku walut (skrajnym, nieregularnym i oderwanym od fundamentów ruchom na rynku).
Nowa Zelandia: Indeks zaufania konsumentów Westpac spadł w I kwartale do 111,9 pkt. z 113,1 pkt. Słabiej wypadł też indeks PMI dla usług, który w lutym obniżył się do 58,8 pkt. z 59,5 pkt. w styczniu.
 
Eurostrefa: Zdaniem Ignazio Visco z Europejskiego Banku Centralnego nie można wykluczyć, że czas pomiędzy zakończeniem programu QE, a podwyżką stóp procentowych zostanie skrócony (nie ma tu jednak słów o tym, że ECB mógłby podnieść stopy przed zakończeniem QE).
 
Szwajcaria: Skala depozytów utrzymywanych przez banki komercyjne w SNB wzrosła w minionym tygodniu do 557,17 mld CHF wobec 555,41 mld CHF wcześniej.
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 506.48Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: