Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 20:23:55 -6h
Tokio (Japonia) 10:23:55 +8h
Sydney (Australia) 11:23:55 +9h
Londyn (Anglia) 01:23:55 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Moje biuro świadczy o mnie

27.03.2017 10:55 poniedziałek

Każde biuro to wizytówka firmy. Zanim je urządzimy, warto sprawdzić, jakie są najnowsze trendy w dziedzinie aranżacji biurowych wnętrz.

Biurko to w firmie podstawa. W większości branż i na przeważającej liczbie stanowisk to właśnie przy biurku pracownicy spędzają większą część dnia. Ten główny biurowy sprzęt, oprócz tego, że musi pasować do wystroju wnętrza, powinien być trwały i zapewniać odpowiednią powierzchnię roboczą. Biurko, na którym będą stały komputery, ma mieć ponadto specjalnie wyprofilowaną przednią krawędź, aby podczas pracy można było wsunąć się możliwie głęboko pod blat i oprzeć na nim nadgarstki, a nawet łokcie. Z najnowszych badań ortopedów wynika, że mniej obciążymy kręgosłup, gdy klawiaturę położymy na blacie, a nie na wysuwanej półce.

Dobrać biurko do osoby

Biurko powinno mieć przede wszystkim odpowiednią wysokość. Siedzący przy nim pracownik nie może się zbytnio pochylać, ponieważ prowadzi to po pewnym czasie do problemów z kręgosłupem. Zbyt wysokie biurko również nie jest wskazane, ponieważ praca przy nim za bardzo obciąża nadgarstki. Idealna wysokość blatu musi być więc taka, aby można było trzymać ręce w ich naturalnym położeniu, czyli z zachowanym kątem prostym między ramieniem a przedramieniem. Blaty standardowych biurek montuje się na wysokości 72-75 cm. Ale można też znaleźć meble dla wysokich osób, gdzie ta wielkość wynosi 80 cm, a nawet 85 cm. Wolna przestrzeń pomiędzy blatem a podłogą powinna mieć około 70 cm szerokości i 60 centymetrów głębokości, aby mieściły się tam swobodnie nogi siedzącej osoby.

Mebel uniwersalny

Często nie można dobrać firmowego biurka do konkretnej osoby, bo jest albo bardzo niska, albo wprost przeciwnie, zbyt wysoka. Zdarza się też, że przy tym samym blacie pracuje kilka osób i nie sposób dopasować go tak, aby był odpowiedni dla wszystkich. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno biurka z regulowaną wysokością blatu. Takie modele są dostępne na rynku już od kilkunastu lat, ale do niedawna ich użytkownicy mieli możliwość obniżania lub podwyższania wysokości jedynie ręcznie, czyli rozkręcając śruby pod blatem, co bywało uciążliwe i pracochłonne. Projektanci znaleźli na to sposób i w sprzedaży pojawiły się biurka z elektryczną regulacją blatu. Ma je w ofercie coraz więcej producentów mebli biurowych, między innymi firma AJ Produkty. Wybierając taki mebel, sprawdźmy, jaki jest zakres regulacji wysokości blatu. Im będzie on większy, tym oczywiście lepiej. Ważne jest również, aby mebel był wyposażony w mechanizm antyzgnieceniowy, który zapobiega nagłemu obsunięciu się blatu i tym samym chroni nogi użytkownika przed ewentualnymi urazami. Biurko może mieć przycisk do regulacji lub pilota, za pomocą którego będziemy sterować jego wysokością.

Cena a jakość

Biurko ze sterowanym elektrycznie blatem jest droższe od tradycyjnych modeli bez regulacji lub z regulacją mechaniczną. Warto jednak w taki mebel biurowy zainwestować – przede wszystkim ze względu na wysoki poziom ergonomii. Zmiana wysokości blatu to nie tylko możliwość dopasowania go do konkretnej osoby. To rozwiązanie doceni każdy, kto spędza przy biurku długie godziny, ponieważ umożliwi mu ono zmianę pozycji i wykonanie części pracy na stojąco, dzięki czemu odciąży swój kręgosłup. Biurka z regulowanym elektrycznie blatem są również doskonałą opcją dla firm, w których pracownicy wykonują na swoich stanowiskach różne czynności i za każdym razem potrzebują blatu na innej wysokości, tak dzieje się np. w biurach projektowych. Niektóre modele sterowane elektrycznie mają nie tylko możliwość regulacji wysokości, ale również kąta nachylenia blatu.

Biuro świadczy o firmie. A co może być lepszą wizytówką przedsiębiorcy niż to, że dba on o komfort pracy i bezpieczeństwo swoich pracowników? Nie od dzisiaj też wiadomo, że od komfortu pracy zależy jej wydajność.
 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: