Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 19:45:55 -6h
Tokio (Japonia) 09:45:55 +8h
Sydney (Australia) 10:45:55 +9h
Londyn (Anglia) 00:45:55 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

DM BOŚ: TYGODNIK FX z

15.05.2017 08:39 poniedziałek

Rubel:
 

Szefowa Banku Rosji przyznała w czwartkowym wywiadzie, że bardziej preferuje stopniowe cięcia stóp procentowych. Jej zdaniem ich neutralny poziom to 6,5-6,75 proc. przy inflacji CPI w okolicach celu, tj. 4,0 proc. Powtórzyła, że bank centralny może rozważyć odbudowanie poziomu rezerw walutowych, ale dopiero w sytuacji spadku inflacji w w/w okolice
 
Opinia: Słowa Elwiry Niabulliny wpisały się w oczekiwania rynku, który nie wyklucza dalszych cięć stóp po tym, jak te zostały obniżone o 50 p.b. w ubiegłym tygodniu. Na komfort takiego ruchu pozwala malejąca inflacja – bazowy odczyt CPI, jaki poznaliśmy jeszcze w piątek 5 maja, był najniższy od 2003 r. (zaledwie 4,1 proc. r/r). Jeżeli bank centralny będzie działał stopniowo, to nie zaszkodzi to notowaniom rubla
. Ten w ostatnich dniach odbił po wcześniejszej silnej przecenie, dzięki poprawie nastrojów na rynku ropy. Na wykresach par z rublem widać, że próbujemy wracać do wcześniejszego, długoterminowego trendu aprecjacyjnego. To jednak mogą ograniczać rosnące oczekiwania związane z czerwcową podwyżką stóp przez amerykański FED.
 
Turecka lira:
 
Obserwowane w ostatnich miesiącach odbicie rynkowych stóp procentowych jest czasowe - przyznał zastępca premiera, Nurettin Canikli. Dodał, że spodziewa się powrotu inflacji CPI do wartości jednocyfrowych na koniec roku. Powtórzył też, że celem rządu jest sprowadzenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB.
 
Opinia: Komentarze polityków dotyczące działań banku centralnego to już niemalże stały element tamtejszego „folkloru politycznego”. Niemniej nie dodaje to punktów lirze, która po raz kolejny zachowywała się słabo w ostatnich dniach. Widać rosnący negatywny wpływ oczekiwań dotyczących czerwcowej podwyżki FED.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 1.31Mb ] Plik do pobrania
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły:

DM BOŚ: Tygodnik FX

2017-11-17 14:46:26