Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:08:07 -6h
Tokio (Japonia) 11:08:07 +8h
Sydney (Australia) 12:08:07 +9h
Londyn (Anglia) 02:08:07 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

DM BOŚ: TYGODNIK FX

12.06.2017 08:24 poniedziałek

Rubel: Bilans tygodnia pozostał mieszany – to nadal wynik słabości rynku ropy naftowej. Wpływ miał też zbliżający się długi weekend – w poniedziałek 12 czerwca obchodzone jest święto narodowe – a także oczekiwania związane z możliwym cięciem stóp procentowych na zaplanowanym na najbliższy piątek 16 lipca, posiedzeniu Banku Rosji. 

Oczekiwania zaczynają przesuwać się w stronę większej obniżki stóp (o 50 p.b.), chociaż wtedy wiele będzie zależeć od komunikatu, który będzie miał wpływ na ścieżkę przyszłych oczekiwań. W takiej sytuacji cięcie o 25 p.b. i rozłożenie kolejnych ruchów w czasie, mogłoby umocnić rubla. Turecka lira: Bilans tygodnia był mieszany, choć końcówka tygodnia dość obiecująca. 

Wcześniejsze osłabienie było wynikiem informacji nt

. możliwego zwiększenia obecności tureckich żołnierzy w bazie w

Katarze, co może zwiększać geopolityczne napięcie w regionie. Turcja w takim układzie ustawia się w grupie z Iranem i Rosją, występując przeciwko Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonym Emiratom Arabskim, oraz Bahrajnowi, które zerwały dyplomatyczne relacje z Katarem i ograniczyły gospodarcze kontakty posądzając ten kraj o wspieranie bojówek terrorystycznych.
 
Złoty i waluty regionu CEE: Pozostały stabilne wobec euro, a straciły wobec dolara, który odbił na
 lobalnych rynkach w końcu tygodnia. Nadal najlepiej zachowywała się czeska korona, co nie jest szczególnym zaskoczeniem biorąc pod uwagę rosnące oczekiwania odnośnie podwyżki stóp procentowych. Te nasiliły się jeszcze bardziej po publikacji danych nt. inflacji CPI w maju, która wzrosła o 0,2 proc. m/m i 2,4 proc. r/r bijąc oczekiwania na poziomie 0,0 proc. m/m i 2,2 proc. r/r. Stabilny pozostawał za to węgierski forint – wydarzeniem tygodnia była publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia Banku Węgier. 

Wprawdzie utrzymano „łagodne nastawienie”, ale zwrócono uwagę na możliwość przyspieszenia inflacji do 3 proc. r/r w
przyszłym roku (w maju wzrosła ona o 2,1 proc. r/r wobec 2,2 proc. r/r odnotowanych w kwietniu). Poznaliśmy też dobre dane nt. wzrostu PKB w I kwartale (4,2 proc. r/r wobec 4,1 proc. r/r szacowanych pierwotnie), co pozwoliło utrzymać szacunki zakładające 4,1 proc. wzrostu w całym 2017 r. 

Lepiej zaczyna też zachowywać się rumuńska leja, którą wsparły mocne dane nt. PKB w I kwartale (potwierdzono wstępne szacunki na poziomie 5,7 proc. r/r), dzięki wyraźnemu wzrostowi konsumpcji (7,4 proc. r/r). To zmniejsza ryzyka związane
z przestrzeleniem deficytu w relacji do PKB (założenia rządu, że nie zmieści się on w granicy 3 proc. PKB były wcześniej mocno krytykowane).
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 1.12Mb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: