Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 10:38:48 -6h
Tokio (Japonia) 00:38:48 +8h
Sydney (Australia) 01:38:48 +9h
Londyn (Anglia) 15:38:48 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

112

Posiedzenie FOMC w trudnym momencie

12.06.2017 12:49 poniedziałek

Zdecydowana większość Macrona to pozytywne wiadomości dla Francji i potencjalnie dla UE i euro. Radykalna prawica w odwrocie, także we Włoszech. Posiedzenie FOMC w tym tygodniu wypada w trudnym momencie. Fed może zdecydować się na “gołębią podwyżkę”.

 
Pierwsza runda wyborów parlamentarnych we Francji, które odbyły się w ten weekend, potwierdziła, że Macron jest na fali. Zdobył on zdecydowaną większość parlamentarną, która może pomóc mu w przeforsowaniu głębokich reform, których potrzebuje Francja. Na ostateczne wyniki trzeba jednak jeszcze poczekać do niedzieli, gdy dojdzie do drugiej rundy głosowania.
 
Potencjał ekonomiczny państwa jest bardzo duży, o ile Macronowi uda się spełnić swoje zapowiedzi, dotyczące przede wszystkim reformy rynku pracy oraz podatków
. Kluczowym pytaniem pozostaje jednak kwestia stanowiska związków zawodowych – czy będą chciały one bronić status quo, czy może zrezygnują z części przywilejów w imię wspólnej naprawy państwa.
 
Następnie, na poziomie europejskim, pytaniem jest, czy Macronowi uda się doprowadzić do silniejszej integracji kontynentu, a co za tym idzie - do emisji wspólnych obligacji. W obszarze politycznym obecnie uwaga koncentruje się na wyborach we Włoszech, w których ostatnia próba zmiany prawa wyborczego okazała się nieudana. Według ostatnich informacji, ruch Pięciu Gwiazd zanotował porażkę w wyborach lokalnych w ostatni weekend, co z pewnością jest silnym ciosem dla tego ugrupowania. 
 
W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na posiedzenie FOMC, do którego dochodzi w dość trudnym momencie dla Yellen i spółki. Warunki gospodarcze w USA pogorszyły się bowiem w ostatnim czasie, a bank przecież zaczął wcześniej sygnalizować, że może ograniczyć swoje saldo.

Sprawozdanie z ostatniego posiedzenia banku sugeruje, że jego przedstawiciele oceniają ostatnie rozczarowujące dane makro jako „przejściowe”, a analitycy spodziewają się w tym tygodniu „gołębiej podwyżki stóp” – czyli podwyżki z jednoczesnym komunikatem, że przyszłe podwyżki będą silne zależne od szeregu czynników, zwłaszcza warunków ekonomicznych. 
 
Z uwagi na ostatnie zdecydowane osłabienie USD, Fed musiałby zaskoczyć naprawdę gołębim komunikatem, aby dodatkowo osłabić walutę USA. Istnieje większy potencjał umocnienia waluty – na przykład gdyby Fed potwierdził chęć ograniczenia salda i podałby więcej szczegółów w tym obszarze.
 
Z pewnością należy śledzić także rentowności 10-letnich obligacji USA, ponieważ ostatnie dołki nie utrzymały się długo, a USDJPY znajduje się blisko kluczowego poziomu – w tym tygodniu należy obserwować obszar 110,00-50.
 
W innych regionach, z pewnością należy obserwować sytuację w Wielkiej Brytanii, gdzie Konserwatyści będą próbowali stworzyć koalicję rządzącą, być może z małą partią DUP. Kwestią sporną między ugrupowaniami jest jednak polityka społeczna. Wynik wyborów na Wyspach może wpłynąć na kształt negocjacji w sprawie Brexitu, choć zależy to w dużej mierze od stanowiska UE.
 
John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: