Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 09:33:45 -6h
Tokio (Japonia) 23:33:45 +8h
Sydney (Australia) 00:33:45 +9h
Londyn (Anglia) 14:33:45 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

120

Czy Fed zaskoczy?

14.06.2017 11:29 środa
Środowa sesja przyniesie wiele ciekawych publikacji takich jak produkcja przemysłowa i zatrudnienie w strefie euro czy sprzedaż detaliczna i inflacja CPI w USA. Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie natomiast decyzja FOMC odnośnie stóp procentowych, której będzie towarzyszyła publikacja najnowszych projekcji makroekonomicznych dotyczących wzrostu gospodarczego, inflacji oraz oczekiwań członków Fed dotyczących kształtowania się stóp procentowych w przyszłości.

Ponadto na dziś zaplanowana jest także konferencja prasowa Janet Yellen podczas której rynki będą głównie monitorować wypowiedzi szefowej Fed pod kątem perspektyw dla gospodarki USA i planów związanych z redukcją sumy bilansowej. Podtrzymanie bardziej jastrzębiej retoryki powinno wesprzeć notowania waluty amerykańskiej. Konsensus rynkowy zakłada, że dzisiaj nastąpi podwyżka stóp procentowych o 0,25%. 

Na bazie kontraktów Fed Fund Futures rynek wycenia wzrost kosztu pieniądza jako pewną opcję, więc w przypadku ewentualnego zaskoczenia brakiem podwyżki stóp ze względu na nieco słabsze dane pojawiające się w ostatnim czasie z amerykańskiej gospodarki, dolar może dalej tracić na wartości. 

 Z drugiej strony  jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że zdaniem szefowej Fed pojawiające się oznaki słabości koniunktury w USA są przejściowe, co z kolei może stanowić argument za kontynuacją podejścia zakładającego stopniową  normalizację polityki pieniężnej w USA
. Gro uwago poświęcone zostanie tzw. dots chart – który przestawia oczekiwania członków FOMC co do poziomu stop procentowych. Zgodnie z marcowa projekcją w 2017 roku planowane są 3 podwyżki stóp procentowych. Kluczowe będą także prognozy dotyczące inflacji, która w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej celu a dynamika wzrostu płac pozostaje rozczarowująca mając na uwadze fakt, że Fed znajduje się blisko pełnego zatrudnienia. 
 
Od początku tego tygodnia indeks dolara lekko zniżkował w oczekiwaniu na dzisiejszy komunikat FOMC. Ważne geometryczne wsparcie w postaci 61,8% zniesienia Fibo w rejonie 96,40 pkt. zostało wybronione. Z kolei eurodolar oscyluje w rejonie 1,1200 utrzymując węższy zakres wahań w oczekiwaniu na dzisiejsze posiedzenie Fed. Silnym wsparciem na EUR/USD pozostaje 100-okresowa średnia EMA w skali tygodniowej na poziomie 1,1115, natomiast najbliższy opór wyznaczają lokalne szczyty na poziomie 1,1284
 
EUR/USD
 
Eurodolar pozostaje w ostatnich dniach w węższym zakresie wahań. Jak na razie od góry najbliższą barierę dla strony popytowej stanowi 50% zniesienia całości impulsu spadkowego z poziomu 1,1284, które wraz z ostatnimi lokalnymi maksimami wyznacza strefę oporu w rejonie 1,1225/35. Ponowne zejście poniżej poziomu 1,1200 otworzy drogę do powrotu w rejon 1,1185, gdzie obecnie przebiega linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych. Silniejszy ruch kierunkowy pojawi się najprawdopodobniej dopiero dziś wieczorem. 

 
USD/PLN
 
Od początku tego tygodnia notowania USD/PLN utrzymują się powyżej górnego ograniczenia chmury ichimoku w skali H4, która obecnie wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 3,7350. Para obecnie ponownie testuje 23,6% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 3,8968 oraz 100-okresowej średniej EMA w skali H4. Ponowne wyjście powyżej poziomu 3,7500 powinno sprzyjać rozwinięciu korekty wzrostowej w okolice 3,7777-3,7835, gdzie strefę oporu wyznacza 38,2% zniesienia Fibo wspomnianego impulsu spadkowego oraz 200-okresowa średnia EMA.

 
 
Anna Wrzesińska
Noble Securities SA
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: