Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 09:32:19 -6h
Tokio (Japonia) 23:32:19 +8h
Sydney (Australia) 00:32:19 +9h
Londyn (Anglia) 14:32:19 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

133

Dane z Azji. Podwyżki stóp w USA?

14.06.2017 14:06 środa
Przed otwarciem rynków w Europie nadeszły dobre dane z Azji. W USA dzisiaj w końcu długo wyczekiwana decyzja w sprawie stóp procentowych. Szansa na obniżkę stawki VAT w Polsce.
 
Dane z Azji
 
W nocy poznaliśmy dane z Chin i Japonii na temat produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. W państwie środka produkcja przemysłowa wbrew obawom analityków nie spowalnia i wciąż rośnie o 6,5% w skali roku. Sprzedaż detaliczna rośnie o 0,1% więcej niż prognozy i jest to imponujące 10,7%. Dane z Japonii są spokojniejsze, jednakże w dalszym ciągu produkcja przemysłowa wzrosła o 5,7%.
 
Decyzja w sprawie stóp procentowych w USA
 
Już dzisiaj o 20:00 najprawdopodobniej dojdzie do podwyżki stóp procentowych
. Inwestorzy nie tylko liczą na wzrost, co do którego są zgodni, ale przewidują komunikat nie opóźniający kolejnych podwyżek. Rynki na razie są spokojne, głównie dlatego, że panuje spora zgodność co do kierunku zmian.

Warto zwrócić uwagę, że dzisiaj będziemy mieć spory pakiet danych z USA. Inwestorzy mogą chcieć czekać z reakcją na nie na decyzję FOMC czyli amerykańskiego odpowiednika naszej Rady Polityki Pieniężnej. Warto zwrócić uwagę, że oczekiwania inwestorów wobec tych danych są raczej pozytywne co zwiększa szansę, że passa ważnych odczytów poniżej prognoz analityków się skończy.
 
Vat w Polsce 22%
 
Zdaniem szefa komitetu stałego Rady Ministrów Pana Henryka Kowalczyka rząd planuje powrót do starej 22% stawki VAT jak tylko skończy działania mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Gdyby faktycznie doszło do obniżki byłby to bardzo dobry sygnał, gdzie kosztem luk i ulg spada ogólne opodatkowanie. Problemem obniżki jest natomiast rosnące zadłużenie Polski. Jeżeli obniżymy VAT to będzie ono rosło jeszcze szybciej a rynki bardzo nie lubią walut krajów o niestabilnych finansach.
 
Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:
14:30 - USA - sprzedaż detaliczna,
14:30 - USA - inflacja konsumencka,
16:30 - USA - zmiana zapasów paliw,
20:00 - USA - posiedzenie FOMC.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: