Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 00:17:19 -6h
Tokio (Japonia) 14:17:19 +8h
Sydney (Australia) 15:17:19 +9h
Londyn (Anglia) 05:17:19 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

117

Skoro korekta jest niemożliwa to trzeba kupować?

20.06.2017 08:40 wtorek
W USA w poniedziałek nie publikowano żadnych danych makro. Bykom mogły pomagać doskonałe nastroje panujące na giełdach europejskich, ale oczywiste było, że ten czynnik będzie miał wpływ jedynie na początek sesji. Okazało się, że znaleziono inne powody do bicia rekordów. 
 
Wall Street zadziałała w klasyczny sposób. Skoro korekta na NADAQ nie doprowadza do korekty na szerokim rynku (S&P 500) mimo tego, że też jest przewartościowany to znaczy, że trzeba akcje kupować zgodnie z powiedzeniem „skoro nie może spaść to musi wzrosnąć”. Oczywiście nie zawsze się to sprawdza, ale w poniedziałek zarówno S&P 500 jak i DJIA całkiem mocno zyskały i ustanowiły nowe rekordy. 
 
GPW w poniedziałek rozpoczęła sesje podobnie do tego jak rozpoczęły ją inne giełdy europejskie – solidnym wzrostem indeksów
. Po godzinnym postoju połączonym z delikatnym osuwaniem się indeksów, WIG20 ruszył gwałtownie dalej na północ (MWIG40 nadal tkwił w marazmie, ale nad kreską). Liderem były akcje KGHM. 
 
Po tym uderzeniu WIG20 znowu zaczął się osuwać, ale po pobudce w USA nastroje znowu się poprawiły. Ten indeks zyskał 1,29% i wygenerował wstępny sygnał kupna.  MWIG40 zyskał 0,63%, ale nadal jest w korekcie. 
 
W niczym nie zmieniło sytuacji to, że GUS opublikował dane o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Wynagrodzenie wzrosło o 5,4% r/r (oczekiwano 4,85%), a zatrudnienie wzrosło o 4,5% r/r (oczekiwano 4,6%). Dane nie miały wpływu na zachowanie rynków. 
 
To, że GPW poszła w poniedziałek za innymi rynkami nie znaczy, że tak już teraz będzie. Dzisiaj początek sesji powinien być wzrostowy (wynik wczorajszej sesji w USA), ale potem może się wydarzyć dosłownie wszystko. Najbardziej prawdopodobna jest nudna sesja. 
 
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: