Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 19:43:55 -6h
Tokio (Japonia) 09:43:55 +8h
Sydney (Australia) 10:43:55 +9h
Londyn (Anglia) 00:43:55 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

04.07.2017 09:16 wtorek

Sytuacja rynkowa
 

Drugie półrocze rozpoczęło się pozytywnie dla posiadaczy akcji. Mocno wzrosły indeksy zachodnioeuropejskie, które w zeszłym tygodniu zanotowały kilkuprocentową korektę, w reakcji na umocnienie euro po odebranych jastrzębio słowach szefa EBC, Mario Draghi’ego. Przy skróconej sesji z uwagi na dzisiejsze święto (dzień niepodległości – brak sesji w dniu dzisiejszym w USA), Amerykanie zanotowali umiarkowane wzrosty na głównych indeksach akcji, aczkolwiek na uwagę zasługuje w dalszym ciągu korekta w sektorze technologicznym.

W takim otoczeniu zewnętrznym, przy ograniczonej aktywności inwestorów (niskie obroty), solidną zwyżkę zanotował indeks WIG20 (segment małych i średnich spółek lekko zniżkował), niewykluczone, że z pomocą kapitału zagranicznego, gdyż mocniejszy ruch nastąpił po starcie sesji za oceanem. 
 
W trakcie sesji na rynek napłynęło szereg istotnych publikacji makroekonomicznych
. Krajowy odczyt przemysłowego PMI okazał się niższy od oczekiwań, ale lepszy niż przed miesiącem. Pozytywnie zaskoczył z kolei odczyt w Niemczech, a także (wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego) amerykański wskaźnik ISM  dla przemysłu (57,8 vs. oczekiwane 55,2; najwyższy odczyt od sierpnia 2014 r.).

W ostatnim czasie z gospodarki amerykańskiej napłynęło kilka lepszych od oczekiwań danych makro (m.in. finalny odczyt dynamiki PKB w I kw. br.), dzięki czemu odbił nieco wskaźnik zaskoczeń ekonomicznych (Citi Economic Surprise Index), na który zwracaliśmy uwagę, jako potencjalne zagrożenie dla kontynuacji byczych nastrojów (rozdźwięk pomiędzy publikacjami, a zachowaniem indeksów giełdowych). Wskaźnik wciąż jest jednak mocno „pod kreską”, warto obserwować więc czy ostatnie lepsze dane sygnalizują coś trwalszego – jeśli tak, mogłoby to wspierać rynki akcji.
 
W trakcie sesji na rynek napłynęły miesięczne raporty sprzedażowe dwóch największych, notowanych na GPW, spółek odzieżowych – LPP oraz CCC. Pierwsza ze spółek najwyraźniej rozczarowała inwestorów (cena akcji spadła o prawie 1,2%) – przychody w czerwcu wzrosły o ok. 13% (nieco mniej niż dla danych zagregowanych od początku roku do czerwca, gdzie przychody wzrosły r/r o ok. 15%), a szacunkowa marża brutto na sprzedaży wzrosła r/r o 5 p.p. i wyniosła ok. 52% (w maju szacunkowa marża brutto na sprzedaży była wyższa r/r o 6 p.p.). CCC z kolei zaskoczył inwestorów pozytywnie, biorąc pod uwagę reakcję rynkową (+2,67%), raportując wzrost sprzedaży w czerwcu o 46,4% r/r (wyraźnie powyżej danych zagregowanych za okres styczeń – czerwiec, gdzie przychody wzrosły o 32,3% r/r). Zgodnie ze słowami wiceprezesa spółki dla PAP Biznes, spółka zakłada stabilną (w relacji r/r) marżę na cały 2017 r.
 
Kalendarium dzisiejszej sesji nie obfituje w ważniejsze publikacje (uwagę przykuwać może PPI w strefie euro, jako czynnik mogący w dalszej kolejności wpływać na CPI). Indeksy azjatyckie notują dziś spadkową sesję (znów rośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim po próbie rakietowej), kontrakty terminowe na główne indeksy zachodnioeuropejskie są na lekkich minusach. Brak sesji w USA powodować będzie dziś zapewne obniżoną aktywność na rynku kasowym. 
 
Więcej informacji w załączniku

BM Alior Bank 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 317.08Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: