Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 00:24:52 -6h
Tokio (Japonia) 14:24:52 +8h
Sydney (Australia) 15:24:52 +9h
Londyn (Anglia) 05:24:52 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Produkcja ropy naftowej w USA znów w górę

07.07.2017 09:49 piątek

ROPA NAFTOWA

 
Produkcja ropy naftowej w USA znów w górę.
 
Dynamiczna środowa zniżka cen ropy naftowej pokazała, że strony podażowej na rynku tego surowca nie można ignorować – kolejne dni przyniosły zresztą dalsze przeceny. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI oscylują obecnie w okolicach 45 USD za baryłkę.
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia na rynku ropy naftowej była publikacja cotygodniowego raportu Departamentu Energii, dotyczącego zapasów paliw w USA
. W raporcie tym wczoraj podano, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w tym kraju spadły aż o 6,3 mln baryłek, czyli o niemal trzykrotnie więcej niż prognozowano na początku tygodnia, a także więcej niż szacował Amerykański Instytut Paliw. Jednocześnie, zapasy benzyny w USA spadły o 3,67 mln baryłek, czyli o ponad trzy razy więcej niż oczekiwano.
 
Publikacja Departamentu Energii na samym początku wywołała optymistyczne reakcje inwestorów, jednak później przeważyły negatywne czynniki, których również w raporcie nie brakowało. Mimo dużego spadku zapasów benzyny, wciąż znajdują się one na poziomie o 6% wyższym niż pięcioletnia średnia dla tego okresu w roku. Zapasy ropy naftowej również – mimo ostatnich spadków – poruszają się na wyjątkowo wysokich poziomach w skali ostatnich lat, natomiast produkcja ropy naftowej z powrotem zaczęła rosnąć. Według danych departamentu, w minionym tygodniu wzrosła ona o 88 tys. baryłek dziennie do poziomu 9,34 mln baryłek dziennie – co potwierdziło oczekiwania, że wcześniejszy spadek produkcji był tylko przejściowy.
 
Z technicznego punktu widzenia, rejon 44,50-45,00 USD za baryłkę to ważny poziom wsparcia dla notowań ropy WTI. Jeśli jego dolna granica zostanie przekroczona w dół, to najprawdopodobniej cena ropy zejdzie do poziomu tegorocznego minimum.
 
 PSZENICA
 
Cena pszenicy na drodze do piątej tygodniowej zwyżki.
 
Przełom czerwca i lipca na rynku pszenicy był okresem dynamicznych zwyżek cen tego zboża. W rezultacie, notowania pszenicy w Stanach Zjednoczonych nie tylko z impetem przekroczyły poziom 5 USD za buszel, ale na początku bieżącego tygodnia dotarły nawet do okolic 5,70 USD za buszel. Druga połowa bieżącego tygodnia jest okresem spadkowego odreagowania cen pszenicy, niemniej – jeśli notowania tego zboża gwałtownie nie spadną – bieżący tydzień zakończy się na plusie i będzie to już piąta z kolei tygodniowa zwyżka.
 
Zniżka cen pszenicy po tak gwałtownych zwyżkach jest naturalną konsekwencją, jednak przewaga strony podażowej może być krótkotrwała. Ceny pszenicy wciąż pozostają pod presją popytu ze względu na utrzymujące się niekorzystne warunki meteorologiczne na terenach uprawy pszenicy w Stanach Zjednoczonych. W środę amerykański Departament Rolnictwa podał, że na koniec minionego tygodnia jedynie 37% pszenicy jarej w USA było w dobrej lub bardzo dobrej kondycji, co jest wynikiem słabszym od oczekiwań i już kolejnym tygodniowym spadkiem jakości uprawianej w tym kraju pszenicy. Dotychczasowe raporty pokazały więc, że bezdeszczowa pogoda już dotychczas niekorzystnie wpłynęła na uprawy pszenicy w USA – a prognozy zakładają utrzymanie się tych warunków meteorologicznych, co budzi obawy o postępujący spadek jakości tego zboża.
 
Notowania pszenicy w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
no cóż
10.07.2017 23:08 poniedziałek ~torinho
Tym bardziej w takim razie rację mieli analitycy z tradebeata. Co ciekawe, cena ropy waha się od ponad roku, ale nadal oscyluje jak sinusoida wokół 50 dolarów.
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: