Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 19:26:14 -6h
Tokio (Japonia) 09:26:14 +8h
Sydney (Australia) 10:26:14 +9h
Londyn (Anglia) 00:26:14 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Umocnienie CAD po podwyżce stóp w Kanadzie

13.07.2017 11:26 czwartek

Kluczowe informacje z rynków:

 
USA: Szefowa Fed, Janet Yellen, w swoim wczorajszym wystąpieniu przed Kongresem oceniła, że gospodarka USA w kolejnych latach powinna rozwijać się w umiarkowanym tempie, wystarczającym do tego, by stopniowo podwyższać stopy procentowe. Jej zdaniem, poprawa sytuacji na rynku pracy powinna generować coraz większą presję inflacyjną.
 
Kanada: Bank centralny Kanady podwyższył stopy procentowe – główna stopa wzrosła do poziomu 0,75% z wcześniejszych 0,5%.
 
Niemcy: Inflacja HICP w Niemczech w czerwcu wzrosła o 0,2% w ujęciu mdm, a w ujęciu rdr wzrosła o 1,5%. Oczekiwano końcowego wyliczenia rzędu +0,2 mdm oraz +1,5 proc. rdr.
 
Naszym zdaniem: Dotarcie notowań eurodolara we wtorek do nowego tegorocznego maksimum wywołało większą siłę sprzedających wspólną walutę – w rezultacie, wczoraj kurs EUR/USD poszybował w dół, a dzisiaj rano kontynuuje zniżkę, docierając już do okolic 1,14
. Mimo że wczorajsze wystąpienie Janet Yellen było dość stonowane (a przynajmniej nie tak jastrzębie, jak się spodziewano), USD zyskał na wartości w relacji do euro. Poziom 1,14 jest teraz najbliższą techniczną i psychologiczną barierą dla podaży.
 
Wykres dzienny EUR/USD
 
Tymczasem spora zmienność panowała wczoraj na parze USD/CAD. Kanadyjski dolar dynamicznie umocnił się po śmiałej decyzji Banku Kanady o podniesieniu stóp procentowych w tym kraju. Tym samym, instytucja ta jest pierwszym znaczącym w skali świata bankiem centralnym, który poszedł w ślady Rezerwy Federalnej. Inne kluczowe banki centralne mają co prawda coraz bardziej jastrzębią retorykę (z wyjątkiem Banku Japonii), niemniej nie podjęły dotychczas kroków w postaci podwyżek stóp.
 
Przedstawiciele Banku Kanady ocenili, że kanadyjska gospodarka nie potrzebuje już dodatkowej stymulacji w postaci aż tak niskich stóp. Mimo że pojawiły się ostrożne komentarze zapowiadające śledzenie danych makro przed podjęciem dodatkowych kroków, jastrzębie nastawienie banku zostało odczytane jako sugestia, że kolejne podniesienie stóp procentowych nie jest wykluczone nawet w tym roku.
 
W rezultacie, kurs USD/CAD wczoraj spadł do najniższego poziomu od ponad roku – a dzisiaj rano notowania tej pary walutowej poruszają się blisko środowego zamknięcia, co sugeruje możliwość kontynuacji zniżek.
 
 

Wykres dzienny USD/CAD
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: