Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 19:27:18 -6h
Tokio (Japonia) 09:27:18 +8h
Sydney (Australia) 10:27:18 +9h
Londyn (Anglia) 00:27:18 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

149

Dobre dane z Chin. Stopy procentowe w Kanadzie w górę

13.07.2017 12:13 czwartek
Chiński import i eksport znów zaskoczyły inwestorów. Bank Kanady podniósł stopy procentowe o 0,25%. Gwałtowne spadki zapasów ropy.
 
Dobre dane z Chin
 
Chińczycy przyzwyczaili nas, że dane z tego kraju wyglądają jak dane zbiorcze za kilka lat. Nie inaczej było teraz. Analitycy spodziewali się wzrostu eksportu o 8,7% w skali roku a ten wzrósł o 11,3%. Z kolei oczekiwania wobec importu wynosiłu 13,1% a wynik wyniósł 17,2%. Są też ciemne strony tych danych. Import napędzany jest głównie długiem. Banki w dalszym ciągu pozwalają się bardzo łatwo zadłużać, co w przypadku spowolnienia w gospodarce może okazać się dużym problemem.
 
Kanada podnosi stopy procentowe
 
Wczoraj Kanada podniosła stopy procentowe
. Wzrosły one zgodnie z oczekiwaniami o 0,25% i wynoszą teraz 0,75%. Decyzja ta teoretycznie nie była zaskoczeniem dla rynków. Teoretycznie nie, gdyż analitycy przewidywali taki obrót spraw. Z drugiej strony po decyzji dolar kanadyjski umocnił się o około 1,5% wobec pozostałych walut. Świadczy to o tym, że jednak inwestorzy spodziewali się, że decyzja o podwyżce zostanie odsunięta w czasie. 

Proporcjonalnie to tak jakby nagle euro podrożało 6-7 groszy. Powodem tych przypuszczeń były słabsze dane w gospodarce głównego partnera handlowego jakim są Stany Zjednoczone.
 
Zapasy ropy gwałtownie w dół
 
Wczoraj poznaliśmy zmianę zapasów paliw w USA. Inwestorów zaskoczyła szczególnie zmiana zapasów ropy. Spodziewali się silnego spadku, bo aż o 3,2 miliony baryłek podczas gdy spadek wyniósł aż 7,56 miliona. 

Główny powód tego stanu rzeczy jest jeden. Im tańsza ropa tym mniej chętnych do inwestowania w nowe odwierty zarówno konwencjonalne jak i alternatywy w postaci łupków. Od około 2 lat ropa nie przekracza pułapu 60 dolarów za baryłkę. Jaki ma to wpływ na rynki walutowe? Warto spojrzeć na waluty krajów eksportujących ropę. Rubel rosyjski już zapomniał o kursie na poziomie 7 groszy i po ostatnich spadkach ledwo przekracza 6.
 
Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
16:00 - USA - półroczny raport na temat polityki monetarnej prezesa FED.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: