Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 19:26:56 -6h
Tokio (Japonia) 09:26:56 +8h
Sydney (Australia) 10:26:56 +9h
Londyn (Anglia) 00:26:56 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

USD wciąż słaby, oczekiwanie na dane makro w USA

14.07.2017 09:25 piątek

 Kluczowe informacje z rynków:

 
USA: Szefowa Fed, Janet Yellen, w swoim wczorajszym wystąpieniu przed Senatem USA powiedziała, że Ryzyka dla inflacji pozostają dwustronne i jest zbyt wcześnie, aby ocenić, czy inflacja nie osiągnie celu. Jej zdaniem, osiągnięcie wzrostu gospodarczego w USA na poziomie 3 proc. w kolejnych dwóch latach będzie trudne.
 
USA: Budżet federalny w czerwcu znalazł się na poziomie -90,2 mld USD wobec oczekiwań -35 mld USD i poprzedniej wartości -88 mld USD.
 
Japonia: Produkcja przemysłowa w Japonii w maju spadła o 3,6 proc. mdm, po wzroście o 4,0 proc. w kwietniu i przy spodziewanym spadku produkcji mdm o 3,3 proc. W ujęciu rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 6,5 proc., po wzroście w IV o 5,7 proc
. i oczekiwaniach wzrostu o 6,8 proc.
 
Naszym zdaniem: Wczorajsza sesja na rynku amerykańskiego dolara należała do mało emocjonujących. Notowania BOSSAUSD zanotowały wczoraj delikatną zniżkę, która jest kontynuowana dzisiaj rano i doprowadziła wartość indeksu do okolic 80,70 pkt.
 

 
Wykres dzienny BOSSAUSD
 
Notowania amerykańskiej waluty pozostają pod delikatną presją podaży, wynikającą z ostrożnych wypowiedzi Janet Yellen, dotyczących dalszych planów Fed w zakresie prowadzonej polityki monetarnej. Niemniej, kurs EUR/USD w drugiej połowie tygodnia nie wybija się na nowe szczyty, co pokazuje, że inwestorzy nie są wcale przekonani co do dalszego osłabiania się USD w relacji do EUR. Obecnie wyczekują oni danych lub informacji, które na nowo mogłyby nadać kierunek wartości amerykańskiej waluty.
 
Dzisiaj takie dane mogą się pojawić, gdyż na godzinę 14:30 polskiego czasu zaplanowana jest publikacja odczytów inflacji konsumenckiej w USA, a także wyników sprzedaży detalicznej. Nieco później pojawią się także dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz raport Uniwersytetu Michigan. To odczyty inflacji powinny przyciągać najwięcej uwagi, gdyż jest to jeden z kluczowych czynników branych pod uwagę przez Fed w prowadzeniu polityki monetarnej. 

Wyższy od oczekiwań odczyt inflacji konsumenckiej sugerowałby możliwość bardziej jastrzębiego podejścia Fed i rychłej kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA – co umocniłoby amerykańskiego dolara. Natomiast słabsze odczyty inflacji najprawdopodobniej negatywnie wpłynęłyby na wartość USD i sprawiłyby, że eurodolar mógłby testować tegoroczne szczyty.
 
Wykres dzienny EUR/USD

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: