Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 18:55:41 -6h
Tokio (Japonia) 08:55:41 +8h
Sydney (Australia) 09:55:41 +9h
Londyn (Anglia) 23:55:41 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Wyprzedaż franka. Dane z USA

28.07.2017 13:14 piątek
Frank kontynuuje bardzo silną przecenę. Szwajcarska waluta w relacji do europejskiej traci od początku tygodnia 3 proc. wartości. Lepsze od oczekiwań dane ze strefy euro. Złoty nadal pozostaje słaby w relacji do euro czy do forinta. CHF/PLN poniżej 3.75.
 
Silna wyprzedaż franka
 
Jeszcze wczoraj przed południem EUR/CHF był notowany poniżej granicy 1.12. Dziś natomiast za jedno euro trzeba płacić już prawie 1.14 franka. W ciągu 24 godzin wartość szwajcarskiej waluty w relacji do europejskiej zmniejszyła się o niespełna dwa procent. Warto także zauważyć, że minionej dobie nie napłynęły żadne informacje ze Szwajcarii w kontekście polityki monetarnej czy interwencji walutowych SNB. Z tego wynika, że ruch został zainicjowany przez siły rynkowe, co nawet może oznaczać zmianę nastawienia do franka na kolejne miesiące.
 
Charakterystycznym elementem dla zachowania się szwajcarskiej waluty jest także poruszanie się w nagłych, silnych ruchach mimo braku danych makroekonomicznych
. Oznacza to prawdopodobnie, że w tych momentach musi bardzo wyraźnie zmniejszać się popyt na CHF, a instytucje, które liczyły na aprecjację franka są zmuszane przez siły rynkowe do zamknięcia pozycji, co potęguje jego przecenę helweckiej waluty.
 
Poza tym rynek także może się obawiać, że SNB będzie starać się wykorzystać obecną sytuację do dalszego osłabiania CHF i poprzez kolejne komunikaty (o braku zmian w polityce pieniężnej i interwencjach w razie konieczności) w sposób prawie naturalny doprowadzić EUR/CHF do okolic 1.20. Choć mała jest szansa by te zmiany były tak szybkie, jak w ostatnich godzinach, ale słabość franka powinna nam towarzyszyć przez dłuższy czas.
 
Dobre dane ze strefy euro przed odczytami z USA
 
Rano napłynęły względnie dobra dane z francuskiej gospodarki za drugi kwartał. PKB wzrosło o 1.8% r/r przy konsensusie na poziomie 1.6% r/r. Był to dodatkowo najlepszy odczyt od niespełna 6 lat. Składowe PKB także są stosunkowo pozytywne – dodatnia kontrybucja pochodziła z konsumpcji, inwestycji oraz handlu zagranicznego, a ujemna ze spadku zapasów.
 
Minimalnie powyżej rynkowych oczekiwań były także dane z Hiszpanii. PKB wzrosło w relacji rok do roku o 3.1% przy konsensusie na poziomie 3.0% r/r. Po południu natomiast uwaga rynku skupi się na publikacjach ze Stanów Zjednoczonych.
 
Jeszcze wczoraj konsensus ekonomistów dotyczący PKB za drugi kwartał był na poziomie 2.5% (ujęcie anualizowane). Dziś wzrósł on do 2.7%, a model GDPNow Rezerwy Federalnej podniósł szacunki z 2.5% do 2.8% k/k. Warto jednak pamiętać, że wstępne dane często odbiegają wyraźnie od finalnych odczytów.
 
Dodatkowo sama specyfika odczytów – publikowanie odsezonowanych danych k/k i pomnożenie ich przez cztery (anualizowanie) – powoduje duże ryzyko wyraźnego odchylenia się od szacunków. Co ciekawe jeszcze dziś ma zostać ogłoszona rewizja danych za lata 2014-2016 więc rynkowi może zabrać więcej czasu niż zwykle by ocenić dzisiejsze odczyty. Również więc reakcja na walutach może być względnie chaotyczna, a nawet niespójna z danymi za bieżący kwartał.
 
Złoty pozostaje słaby
 
Niskie notowania franka czy dolara na rynku globalnym mogą nieco wypaczać ocenę kondycji złotego. Ogólnie jednak polska waluta pozostaje słaba. EUR/PLN jest od rana notowane jest w przedziale 4.25-4.26, a para PLN/HUF ponownie testowała przed południem okolice 71.5, czyli 4-miesięczne minima.
 
Popołudnie na EUR/PLN nie powinno przynieść wyraźniejszych zmian. Jeżeli zaś chodzi wpływ odczytów z USA, to największy wpływ powinien być na parze USD/PLN. Biorąc jednak pod uwagę znaczny poziom niepewności co do odczyty (wstępne dane, rewizje za poprzednie kwartały) trudno określić finalny kierunek dolara nawet biorąc pod uwagę ostatnie podwyższenie szacunków przez ekonomistów.
 
Osłabienie się franka w relacji do euro (około 3 proc. od początku tygodnia) powoduje również wyraźną presję na parę CHF/PLN. Przed południem jej notowania są już poniżej poziomu 3.75. Szwajcarska waluta powinna nadal być względnie słaba (szczegóły w poprzednich akapitach), chociaż tempo jej deprecjacji prawdopodobnie będzie znacznie wolniejsze i przedzielone większymi korektami niż obserwowaliśmy to w ostatnich dniach.
 
Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły:

DM BOŚ: TYGODNIK FX

2018-07-13 15:50:55

Dolar znów na fali

2018-07-13 11:55:27

Dolar jednak wciąż na fali

2018-07-13 11:03:36

Pomiędzy dwoma trybami

2018-07-13 09:53:14

Rekordowa nadwyżka handlowa Chin

2018-07-13 09:28:04