Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 19:00:20 -6h
Tokio (Japonia) 09:00:20 +8h
Sydney (Australia) 10:00:20 +9h
Londyn (Anglia) 00:00:20 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Interwencyjne rozmowy OPEC ws. limitów produkcji ropy naftowej

09.08.2017 09:13 środa

 ROPA NAFTOWA

 
Interwencyjne rozmowy OPEC ws. limitów produkcji ropy naftowej.
 
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia jest na rynku ropy naftowej okresem konsolidacji. W przypadku amerykańskiej ropy WTI kluczową barierą pozostaje psychologiczny poziom 50 USD za baryłkę, który jeszcze w minionym tygodniu był mocno atakowany przez stronę popytową.
 
Tymczasem w bieżącym tygodniu kupujący nie są już tak silni. Wczoraj notowania ropy WTI zbliżyły się, ale nie dotknęły wspomnianej bariery. Co więcej, nie pomogły im nawet korzystne dane, które pojawiły się wieczorem. Amerykański Instytut Paliw (API) podał bowiem w swoim raporcie, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadły o 7,8 mln baryłek
. To trzy razy większy spadek niż oczekiwano (-2,7 mln baryłek) – ale chociaż publikacja ta pozytywnie odbiła się na cenie ropy naftowej, to wzrosty trwały krótko i zostały szybko stłumione przez sprzedających.
 
Z kolei negatywny wpływ na notowania ropy mają sygnały problemów z dotrzymaniem postanowień porozumienia w sprawie cięcia produkcji tego surowca, podpisanego przez większość krajów OPEC oraz niektóre państwa spoza kartelu. Irak i Zjednoczone Emiraty Arabskie wciąż w relatywnie niewielkim stopniu dopasowują się do narzuconych limitów, a Kazachstan i Malezja wręcz zwiększają wydobycie. Kwestia ta stała się na tyle uciążliwa, że pozostali sygnatariusze porozumienia zdecydowali się na interwencyjne rozmowy z przedstawicielami tych krajów. W swoim oświadczeniu OPEC zaznaczył, że rozmowy były owocne, a wspomniane państwa lepiej dostosują się do narzuconych im limitów produkcji ropy naftowej. Niemniej, presja podażowa na cenie ropy świadczy o tym, że wiara w skuteczną walkę OPEC z globalną nadpodażą ropy jest niewielka.
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
ZŁOTO
 
Napięcia polityczne wsparciem dla kupujących na rynku złota.
 
Po słabym zakończeniu poprzedniego tygodnia, notowania złota w ostatnich dniach ruszyły z powrotem w górę. Obecnie cena tego kruszcu znów przekracza poziom 1270 USD za uncję.
 
W pewnej mierze, odbicie cen złota w górę jest uzasadnione technicznie, ponieważ na przełomie poprzedniego i bieżącego tygodnia cena żółtego kruszcu testowała wsparcie w okolicach 1261 USD za uncję, które okazało się skuteczne. Niemniej, dodatkowym czynnikiem wspierającym stronę popytową okazały się wydarzenia polityczne, a dokładniej napięcia na linii USA - Korea Północna za sprawą groźby wystosowanej przez administrację w Pjongjangu, dotyczącej rozważanego ataku rakietowego na Guam, czyli amerykańskie terytorium na Pacyfiku.
 
Ryzyko geopolityczne na ogół pozytywnie wpływa na ceny złota jako aktywa uważanego za tzw. „bezpieczną przystań”. Jeśli jednak to ryzyko się nie utrzyma na dłużej, to również reakcja inwestorów na rynku złota będzie krótkotrwała. Ponadto, warto mieć na uwadze, że o ile informacje z Azji obecnie są w centrum uwagi, to jutro i pojutrze prym mogą wieść dane makro w USA, w tym informacje z rynku pracy oraz dane dot. inflacji.
 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły:

Komentarz surowcowy DM BOŚ

2018-07-11 10:20:26

Komentarz surowcowy DM BOŚ

2018-07-10 11:46:10