Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 19:01:12 -6h
Tokio (Japonia) 09:01:12 +8h
Sydney (Australia) 10:01:12 +9h
Londyn (Anglia) 00:01:12 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych

10.08.2017 10:38 czwartek

ROPA NAFTOWA

 
Spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
 
W bieżącym tygodniu sytuacja na rynku ropy naftowej istotnie się nie zmienia. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych tkwią w konsolidacji, ograniczonej od góry psychologiczną barierą 50 USD za baryłkę, a od dołu okolicami 48,50 USD za baryłkę. Wczorajsza sesja była wzrostowa na tym rynku (notowania ropy WTI zwyżkowały o 0,8%), jednak wzrost ten był raczej kwestią techniczną, nie zaś fundamentalną, a ropa naftowa potrzebuje silniejszych bodźców, aby trwale przebić poziom 50 USD za baryłkę.
 
Niemniej, wczoraj dane, które pojawiły się w USA, w pewnym stopniu wsparły notowania ropy naftowej
. W swoim cotygodniowym raporcie, amerykański Departament Energii podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 6,45 mln baryłek, czyli o ponad dwukrotnie więcej niż oczekiwano (-2,7 mln baryłek). Reakcja inwestorów na te informacje nie była jednak szczególnie duża, co ma uzasadnienie, zważywszy na to, że we wtorek Amerykański Instytut Paliw oszacował zniżkę na 7,8 mln baryłek.
 
We wczorajszym raporcie departamentu uwagę inwestorów przyciągnęły szczególnie informacje o tym, że amerykańskie rafinerie w badanym okresie wykorzystywały aż 96,3% swoich mocy przerobowych, co jest najwyższym poziomem od sierpnia 2005 r., a więc od 12 lat. Wzmożona działalność rafinerii ma związek nie tylko z trwającym sezonem letnich wyjazdów w USA i większym popytem na paliwa, ale także rosnącym zagranicznym zapotrzebowaniem na amerykańskie produkty ropopochodne. 
 

 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
KUKURYDZA
 
Oczekiwanie na raport Departamentu Rolnictwa USA.
 
Bieżący tydzień na wykresie kukurydzy jest okresem konsolidacji. Notowania tego zboża w Stanach Zjednoczonych otworzyły ten tydzień luką wzrostową i obecnie oscylują wokół poziomu 3,70 USD za buszel.
 
Spokojne poruszanie się notowań kukurydzy wynika z oczekiwania na dzisiejszy raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Raport ten, publikowany cyklicznie co miesiąc, zawiera kluczowe wyliczenia i prognozy USDA dotyczące rynków towarów rolnych, w tym popytu, podaży i zapasów. W dzisiejszym raporcie mają zostać przedstawione pierwsze prognozy tegorocznych zbiorów, oparte o badania terenowe. Inwestorzy na rynku kukurydzy oczekują, że departament obniży prognozy produkcji tego zboża ze względu na niedawne susze na terenach jego uprawy w USA. Jeśli taki scenariusz się zrealizuje, to zapewne rozbudzi on stronę popytową na rynku kukurydzy, przynajmniej krótkoterminowo.
 
 

 
Notowania kukurydzy – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły:

Komentarz surowcowy DM BOŚ

2018-07-11 10:20:26

Komentarz surowcowy DM BOŚ

2018-07-10 11:46:10