Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:09:11 -6h
Tokio (Japonia) 11:09:11 +8h
Sydney (Australia) 12:09:11 +9h
Londyn (Anglia) 02:09:11 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

08.09.2017 08:58 piątek

Sytuacja rynkowa
 

Utrzymuje się obserwowana w bieżącym tygodniu relatywna słabość krajowego rynku względem otoczenia zewnętrznego. Podobnie jak w środę, także i wczoraj indeks WIG zanotował zniżkę (czwarta z rzędu spadkowa sesja) przy mieszanej sesji na rynkach europejskich (wzrosty zanotowały najważniejsze indeksy eurolandu oraz rynek brytyjski) i braku większych zmian na giełdzie amerykańskiej. 
 
Wydarzeniem dnia była decyzja EBC ws. stóp procentowych oraz konferencja prasowa Mario Draghiego. Stopy procentowe, tak jak zakładał konsensus rynkowy, zostały utrzymane, a prezes EBC zakomunikował, że duża część ważnych decyzji dotyczących przyszłości programu QE w Europie (który formalnie wygasa z końcem roku) zostanie podjęta na posiedzeniu październikowym (a więc najbliższym, zaplanowanym na ostatni tydzień przyszłego miesiąca)
. Mocną zwyżkę odnotował EURUSD, za co jednak w dużej mierze odpowiada słabość dolara (dziś kontynuacja ruchu, wynosząca parę walutową na nowe lokalne maksima, blisko 1,21; są to najwyższe poziomy od początku 2015 r.). Przy stabilnym do euro polskim złotym, także USDPLN zanotował mocną zniżkę i jest już całkiem niedaleko (przy dzisiejszej kontynuacji ruchu) poziomu 3,50.
 
Od zamknięcia wczorajszej sesji raporty okresowe podały m.in. CI GAMES, ENEA (wraz ze spółką zależną, BOGDANKĄ) oraz GETIN NOBLE BANK. Wyniki producenta gier w II kw. br. (pierwszy kwartał wynikowy po oficjalnej premierze gry Sniper: Ghost Warrior 3, która nastąpiła 25 kwietnia br.) okazały się wyraźnie lepsze od konsensusu PAP, zakładającego ledwie minimalny zysk netto (7,4 mln zł vs. prognozowane 0,6 mln zł; także przychody okazały się o blisko 24% wyższe od konsensusu). ENEA nieco zaskoczyła wynikiem (względem wstępnych szacunków z początku sierpnia), pokazując o ponad 17 mln zł lepszy wynik na poziomie EBITDA, EBITU i zysku netto, niż we wspomnianych szacunkach (procentowo, zaraportowany wynik jest lepszy o ok., odpowiednio, 2,6%, 4,6% i 6,3%). W przypadku banku, wyniki II kw. br. okazały się słabsze od konsensusu PAP.
 
Od zamknięcia wczorajszej sesji raporty miesięczne przekazały m.in. MONNARI oraz WOJAS. Pierwsza ze spółek zanotowała w sierpniu niezłą sprzedaż – przychody ze sprzedaży towarów wzrosły o 13,29% r/r (vs. +7,58% r/r dla okresu od stycznia do sierpnia br.), jest to drugi miesiąc III kw. z dwucyfrową dynamiką. WOJAS z kolei zanotował słabszy sierpień (-8,6% r/r vs. -1,0% za okres od stycznia do sierpnia br.).
 
W dniu dzisiejszym agencja Moody’s prawdopodobnie opublikuje najnowszą ocenę krajowego ratingu. Obecnie, długoterminowy rating Polski w walucie obcej wg agencji Moody’s to A2 ze stabilną perspektywą. Co ciekawe, agencja 4 września br. mocno podwyższyła prognozę dynamiki wzrostu krajowego PKB na 2017 r. (z 3,2% r/r do 4,3% r/r). 
 
Więcej informacji w załączniku
 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 339.25Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: