Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 19:46:34 -6h
Tokio (Japonia) 09:46:34 +8h
Sydney (Australia) 10:46:34 +9h
Londyn (Anglia) 00:46:34 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Pierwsze plotki po wczorajszym posiedzeniu EBC

08.09.2017 11:51 piątek
Agencja Reuters podała powołując się na źródła zbliżone do wczorajszej dyskusji na posiedzeniu EBC, iż decydenci byli zgodni, co do konieczności ograniczenia wsparcia dla gospodarki w najbliższych miesiącach. Omawiane miały być 4 scenariusze dotyczące skali programu QE w 2018 r., oraz tego, na jaki czas miałby zostać przedłużony program  (nie oznacza to jednak, że nie mogłoby być kolejnego wydłużenia w czasie QE, aż do jego całkowitego wygaśnięcia). 

Decydenci byli zgodni też, co do tego, że podwyżka stóp procentowych powinna mieć miejsce dopiero po wyjściu z QE. Co do omawianych scenariuszy, to dyskutowane było ograniczenie skali QE do 40 mld EUR miesięcznie (o tym spekulowały wcześniej rynki), ale i też do 20 mld EUR (co można uznać za sygnał, że w EBC jest frakcja, która chciałaby szybciej zamknąć temat QE). W scenariuszach czasowych mowa była o 6 lub 9-miesiącach, na jaki miałby zostać wydłużony program w 2018 r. 
 
Oczywiście EBC tradycyjnie odmówił komentarza w tej sprawie, ale te doniesienia dają pole do projektowania „różnych scenariuszy”, łącznie z tym, że EBC ścina miesięczną skalę QE do 20 mld EUR i wydłuża program tylko o 6-miesięcy, co zwiększałoby szanse na to, że rzeczywiście zostanie on domknięty do końca 2018 r. 
 
Większej reakcji na doniesienia z EBC na rynku nie widać
. Kurs EUR/USD pozostaje wokół 1,2050-60. Z grupy walut G-10 euro jest dzisiaj najmocniejsze właśnie w relacji z dolarem. Na drugim biegunie są relacje z walutami Antypodów (EUR/AUD i EUR/NZD).
 
Na wykresie EUR/AUD widać, że rynek od jakiegoś czasu pozostaje w szerokiej konsolidacji. W krótkim terminie nie doszło do wybicia dołka z wtorku przy 1,4834. Gdyby tak się stało, to wzrosłyby szanse na testowanie kluczowych wsparć przy 1,4710 (m.in. kilkumiesięczna linia trendu wzrostowego).
 
Wykres dzienny EUR/AUD
 
Z kolei przy EUR/NZD widać cofnięcie się po ustanowieniu wczoraj tegorocznego szczytu przy 1,6687. Tu spadki mogą być ograniczane przez perspektywę wyborów parlamentarnych w Nowej Zelandii (23.09), z którymi wiąże się sporo obaw – populistyczne postulaty opozycji, która ma szanse je wygrać.
 
Wykres dzienny EUR/NZD
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: