Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:09:03 -6h
Tokio (Japonia) 11:09:03 +8h
Sydney (Australia) 12:09:03 +9h
Londyn (Anglia) 02:09:03 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

BM Alior Bank - GPW Tygodniowy

11.09.2017 14:57 poniedziałek

Sytuacja rynkowa
 

Zeszły tydzień przyniósł niewielkie zmiany na globalnych rynkach akcji (MSCI ACWI: -0,1%), przy czym krajowy rynek, ze spadkiem WIG o 1,4%, wykazał się relatywną słabością do otoczenia zewnętrznego, także do rynków wschodzących ogółem (MSCI EM w walucie lokalnej: -0,3%).
 
Patrząc sektorowo, korektę kontynuowała energetyka (WIG-Energia stracił w zeszły tydzień 5,7%; licząc po cenie piątkowego zamknięcia indeks sektorowy jest 8,5% poniżej lokalnego szczytu z 28 sierpnia br.). 

Uwagę rynków w tygodniu przykuwały cały czas doniesienia ze Stanów Zjednoczonych (huragany i ich wpływ na gospodarkę) oraz Półwyspu Koreańskiego, gdzie Korea Płn
. w pierwszy weekend września przeprowadziła test bomby wodorowej, co ostatecznie nie pogorszyło istotnie globalnych nastrojów rynkowych. Istniało także realne ryzyko, że reżim przeprowadzi próbę rakietową w ostatni weekend, ale tak się nie stało, co może mieć związek z zaplanowanym na dziś głosowaniem przez Radę Bezpieczeństwa ONZ kwestii nałożenia nowych sankcji na Koreę Płn., która zdążyła już pogrozić Stanom Zjednoczonym „odpowiedzią”, jeśli ci doprowadzą do nowych sankcji. 

Tym samym ryzyko wokół kwestii koreańskiej cały czas pozostaje podwyższone, chociaż brak kolejnej
prowokacji ze strony reżimu Kima przez weekend jest wymieniany dziś (obok słabnącego huraganu Irma) jako główny czynnik poprawy nastrojów rynkowych na początku bieżącego tygodnia. W zeszły czwartek uwaga
rynków skupiona była na EBC, który nie zmienił poziomu stóp procentowych oraz zakomunikował, że duża część ważnych decyzji dotyczących przyszłości programu QE w Europie zostanie podjęta w październiku. 

Więcej informacji w załączniku
 
 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 222.78Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: