Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 00:02:40 -6h
Tokio (Japonia) 14:02:40 +8h
Sydney (Australia) 15:02:40 +9h
Londyn (Anglia) 05:02:40 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

IEA: podwyżka prognoz globalnego popytu na ropę naftową

14.09.2017 11:06 czwartek

ROPA NAFTOWA

 
IEA: podwyżka prognoz globalnego popytu na ropę naftową.
 
Ostatnie kilka sesji na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem ewidentnej przewagi strony popytowej. Wczoraj notowania amerykańskiej ropy WTI wzrosły o ponad 2%, przekraczając poziom 49 USD za baryłkę i tym samym docierając do maksimów z poprzedniego tygodnia. Okolice 49,30-49,40 USD za baryłkę są obecnie najbliższym technicznym oporem na wykresie ropy naftowej w USA – jeśli zostaną one pokonane, to strona popytowa będzie musiała zmierzyć się z barierą psychologiczną na poziomie 50 USD za baryłkę.
 
Dzisiaj rano cena ropy naftowej utrzymuje się blisko wczorajszego zamknięcia, co świadczy o utrzymywaniu się pozytywnych nastrojów na rynku tego surowca
. Ich przyczyną jest w dużej mierze wczorajszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) na temat globalnego rynku ropy. Ta comiesięczna publikacja pojawiła się dzień po równie ważnych miesięcznych raportach OPEC oraz amerykańskiego Departamentu Energii.
 
IEA przedstawiła optymistyczną wizję sytuacji na światowym rynku ropy w kolejnych miesiącach prognozując, że globalne zapasy ropy naftowej będą spadać ze względu na wyraźnie rosnący popyt. Agencja podniosła prognozę tegorocznego wzrostu popytu na ropę z poziomu 1,5 mln baryłek do 1,6 mln baryłek dziennie zaznaczając, że zapotrzebowanie na ropę przewyższa oczekiwania zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Europie. IEA oczekuje, że notowania ropy naftowej będą rosły w kolejnych miesiącach, jednak wzrosty te będą raczej delikatne.
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
ZŁOTO
 
Presja spadkowa na rynku złota, inflacja w USA w centrum uwagi.
 
Po spektakularnym, wielotygodniowym ciągu wzrostów, notowania złota w ostatnich kilku dniach znajdują się pod presją podaży. Cena tego kruszcu, która w ubiegłym tygodniu sięgnęła poziomów 1350-1360 USD za uncję, obecnie nie przekracza poziomu 1330 USD za uncję.
 
Spadkom notowań złota w ostatnim czasie sprzyja odreagowanie wzrostowe na amerykańskim dolarze, gdyż oba te aktywa są ze sobą negatywnie skorelowane. Dzisiaj ta zależność pozostanie istotna w kontekście planowanej na 14:30 polskiego czasu publikację danych dotyczących inflacji w USA. Odczyt inflacji za sierpień z pewnością wpłynie na oczekiwania dotyczące dalszych działań Fed w zakresie polityki monetarnej w USA. To właśnie rozczarowująco niska inflacja była przyczyną obaw o odłożenie na później kolejnej podwyżki stóp procentowych w tym kraju, co przełożyło się na spadek wartości USD i wzrost notowań złota.
 

 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: