Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 03:33:06 -6h
Tokio (Japonia) 17:33:06 +8h
Sydney (Australia) 18:33:06 +9h
Londyn (Anglia) 08:33:06 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Czekamy na godz. 14:30

13.10.2017 11:34 piątek
Kluczowe informacje z rynków:
 
USA: Opublikowane wczoraj po południu dane nt. inflacji w cenach producentów (PPI) we wrześniu wskazały na wzrost wyższy od oczekiwań, zwłaszcza w przypadku wskaźnika bazowego (0,4 proc. m/m i 2,2 proc. r/r przy prognozie 0,2 proc. m/m i 2,0 proc. r/r). Nieco lepiej wypadł odczyt cotygodniowego bezrobocia (wniosków było mniej, bo 243 tys. wobec 260 tys. wcześniej), co pokazuje, że sytuacja pomału wraca do normy po huraganach.

Agencje odnotowały też wypowiedzi Jerome Powella z FED (normalizacja polityki monetarnej powinna odbywać się stopniowo), a także Erica Rosengrena z Bostonu (poparł scenariusz 3 podwyżek stóp w przyszłym roku). Głos zabrał też Raphael Bostic z Atlanty, który przyznał, że nie jest pewien czy zagłosuje za grudniową podwyżką. Agencje poinformowały  też o dekrecie Donalda Trumpa, który ma nieco poluzować obciążenia dla obywateli z tytułu systemu ubezpieczeń zdrowotnych Obamacare.
 
WIELKA BRYTANIA: Duże zamieszenie wywołały wczoraj słowa Michela Barniera, który jest szefem negocjatorów ws
. Brexitu z ramienia Unii Europejskiej. Wpierw podczas konferencji prasowej dał do zrozumienia, że w pracach znów pojawił się impas i rozmowy posuwają się zbyt wolno ze względu na brak wiążących deklaracji Londynu, co do wkładu finansowego do unijnego budżetu po 2019 r., a potem niemiecki dziennik Handelsblatt zacytował jego słowa z których wynika, że UE byłaby skłonna przystać na 2-letni okres przejściowy w ramach dostępu do wspólnego rynku w zamian za poszanowanie dotychczasowych zobowiązań finansowych.
 
CHINY: Bilans handlowy we wrześniu wypadł nieco poniżej szacunków na poziomie 38 mld USD nadwyżki (była ona o 9,5 mld USD niższa). Niemniej na plus zaskoczyła dynamika importu wyniosła 18,7 proc. r/r przy szacunkach na poziomie 13,5 proc. r/r. Nieznacznie gorzej wypadł eksport, chociaż poprzeczka oczekiwań była ustawiona wysoko (na poziomie 8,8 proc. r/r). Odczyt wyniósł 8,1 proc. r/r, co i tak jest niezłym wynikiem w porównaniu z sierpniem (5,5 proc. r/r). Rekordową nadwyżkę w handlu odnotowano w relacji z USA (28,08 mld USD).

Więcej informacji w załączniku

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 670.94Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: