Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl Sfera-Finansow.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 01:05:13 -6h
Tokio (Japonia) 15:05:13 +8h
Sydney (Australia) 16:05:13 +9h
Londyn (Anglia) 06:05:13 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Słaby tydzień dla amerykańskiego dolara

10.11.2017 12:00 piątek

 Kluczowe informacje z rynków:

 
§  USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 10 tys. z 229 tys. tydzień wcześniej - poinformował Departament Pracy USA).
 
§  USA: Zapasy amerykańskich hurtowników we wrześniu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Handlu.
 
§  Rumunia: Inflacja CPI w Rumunii w październiku wyniosła 2,6% w ujęciu rdr wobec oczekiwań na poziomie 2,25% rdr.
 
§  Norwegia: Inflacja CPI w Norwegii w październiku wyniosła 1,2% w ujęciu rdr wobec oczekiwań na poziomie 1,4% rdr.
Inflacja bazowa CPI dla tego okresu wyniosła 1,1% rdr wobec oczekiwań 1% rdr.
 
§  Francja: Dynamika produkcji przemysłowej we Francji we wrześniu wyniosła 0,6% mdm przy oczekiwaniach na poziomie 0,7% mdm.
 
§  Słowacja: Dynamika produkcji przemysłowej w Słowacji we wrześniu wyniosła 2,3% rdr przy oczekiwaniach na poziomie 5,1% rdr.
 
§  Włochy: Dynamika produkcji przemysłowej we Włoszech we wrześniu wyniosła -1,3% mdm przy oczekiwaniach na poziomie 0,7% mdm.
 
§  Wielka Brytania: Bilans handlu zagranicznego w Wielkiej Brytanii we wrześniu wyniósł -11,25 mld GBP przy oczekiwaniach -12,8 mld GBP.
 
§  Wielka Brytania: Dynamika produkcji przemysłowej w UK we wrześniu wyniosła 0,7% mdm i 2,5% rdr przy oczekiwaniach na poziomie 0,3% mdm i 1,9% rdr.
 
 
Naszym zdaniem: Bieżący tydzień dla dolara amerykańskiego może okazać się najsłabszym tygodniem od miesiąca
. Wszystko ze względu na wczorajszą dynamiczną przecenę tej waluty, wywołaną obawami o konflikty wokół ustawy podatkowej w Stanach Zjednoczonych. O ile wersja dokumentu przygotowana przez Biały Dom zakłada wprowadzenie zmian już wraz z początkiem 2018 r., to w wersji zaprezentowanej przez Senat proponowana jest implementacja zmian dopiero w 2019 r. Możliwe odłożenie reformy podatkowej w czasie budzi obawy o obniżenie poziomu inwestycji wśród firm w Stanach Zjednoczonych, jako że ustawa zakładała przede wszystkim znaczące cięcie stopy podatku korporacyjnego.
 
Niemniej, na razie nie można mówić o jakimś szczególnym powrocie pesymizmu na rynek amerykańskiego dolara. Nawet zakładając spadek wartości waluty USA w bieżącym tygodniu, to jego zakres jest niewielki w porównaniu do zwyżek z wcześniejszych kilku tygodni i póki co zniżka ta może być traktowana jako techniczne odreagowanie. Tak czy inaczej, kwestia ustawy podatkowej z pewnością pozostanie w centrum uwagi, a konflikty polityczne wokół jej wersji mogą jeszcze w przyszłości zachwiać wartością USD.
 
Dzisiaj rano notowania BOSSAUSD pozostają pod presją podaży, poruszając się w okolicach wczorajszych minimów, czyli tuż poniżej poziomu 80 pkt. Z kolei na wykresie EUR/USD dzisiaj rano kontynuowana jest zwyżka z wczoraj. Notowania tej pary walutowej dotarły rano do okolic 1,1660, a najbliższym poziomem oporu jest obecnie dla nich rejon 1,1690-1,1700.
 
Nieźle radzą sobie natomiast notowania brytyjskiego funta. Kurs GBP/USD porusza się obecnie w okolicach 1,3150, a pewnym wsparciem dla wartości funta okazały się dzisiejsze, lepsze od oczekiwań, dane makroekonomiczne w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza dynamika produkcji przemysłowej, która we wrześniu była największa od początku bieżącego roku.
 
Wykres dzienny BOSSAUSD
 
 
Wykres dzienny EUR/USD
 
 

 
Wykres dzienny GBP/USD
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: