Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 00:28:27 -6h
Tokio (Japonia) 14:28:27 +8h
Sydney (Australia) 15:28:27 +9h
Londyn (Anglia) 05:28:27 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Kupujesz często walutę? Sprawdź, ile oszczędzisz dzięki społecznościowej wymianie walut

05.01.2018 12:49 piątek

Systematycznie wymieniasz walutę w tradycyjnym kantorze lub banku? Czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele z tego powodu przepłacasz? Wydaje Ci się, że kilka procent różnicy kursowej to niewiele? Spróbujemy zatem Cię przekonać, że warto oszczędzać na wymianie walut. Taką możliwość zapewniają Ci elektroniczne giełdy walutowe.

Skąd biorą się różnice kursowe?

Rozbieżności pomiędzy ceną sprzedaży i nabycia waluty wynikają z tzw. spreadu. Tradycyjne punkty wymiany walut ustalają jego poziom na podstawie średnich kursów NBP oraz uwzględniają w nim własną marżę.

Jeśli chcesz zatem zaoszczędzić, musisz raz na zawsze pożegnać stacjonarne kantory. Pewnie przekona Cię informacja, że korzystając z internetowych giełd wymiany walut zaoszczędzisz nawet do 8%. Platformy tego typu nie naliczają jakiegokolwiek spreadu. To jedynie od samych użytkowników zależy, po jakim kursie zakupią/sprzedadzą walutę. Wystarczy, że zamieszczą własną ofertę lub wybiorą spośród tych, które zostały już zaproponowane przez inne osoby.


Jak dołączyć do internetowej giełdy walutowej?

Abyś mógł wymieniać walutę przez Internet, musisz wcześniej posiadać konto złotówkowe oraz walutowe w banku. Pozwoli Ci to przelać środki w obcej walucie, a po  sfinalizowaniu transakcji wymiany wysłać je z powrotem na swój rachunek złotówkowy. Możesz oczywiście również wpłacać złotówki i kupować obcą walutę. Jeśli skorzystasz np. z oferty platformy Walutomat.pl – działającej na rynku od 2009 roku – nie poniesiesz jakichkolwiek dodatkowych kosztów z tytułu przelewu na rachunek walutowy. Pod warunkiem, że posiadasz konto w jednym z 10 najpopularniejszych banków w Polsce.

Nie musisz obawiać się tego, że po wpłaceniu pieniędzy zostaniesz z niczym. Sfinalizowanie wymiany będzie możliwe tylko pod warunkiem posiadania środków na wirtualnym portfelu przez obydwie strony transakcji.


Ile zdołam zaoszczędzić?

Na stronie internetowej https://www.walutomat.pl/kursy-walut/ możesz łatwo wyliczyć oszczędności, jakie zdołasz osiągnąć dzięki wymianie waluty przez Internet za pośrednictwem giełdy. Porównasz różnice względem średnich kursów na świecie w czterej popularnych walutach: EUR, USD, CHF oraz GBP. Zobaczysz zestawienia zarówno na linii polska – obca waluta, jak i pomiędzy zagranicznymi parami walutowymi. Kursy aktualizują się w trybie rzeczywistym.

Załóżmy, że chcesz kupić 10 000 funtów. Średni kurs tej waluty na świecie w dniu 07.11.2017 wynosi 4,8210 PLN. W tym samym czasie znajdziesz na giełdzie ofertę kupna po kursie 4,8154 PLN. Na pojedynczej transakcji zyskujesz więc 56 zł, a biorąc pod uwagę spread naliczany przez banki i kantory stacjonarne, oszczędzasz jeszcze więcej. Przyjmijmy teraz, że kupujesz taką kwotę każdego miesiąca. Skorzystaj z kalkulatora dostępnego na stronie  https://www.walutomat.pl/#kalkulator-oszczednosci i oblicz w łatwy sposób oszczędności, jakie osiągniesz po roku.

Obliczenia pokazują różnice przy aktualnych propozycjach użytkowników giełdy. Możesz jednak poczekać na atrakcyjniejsze kursy ze strony innych osób lub złożyć własną ofertę wymiany. Pod warunkiem wysokich wpłat na wirtualny portfel w serwisie Walutomat.pl, masz szansę obniżenia prowizji do symbolicznego 0,06%.


Podsumowanie

Nie ma więc sensu, abyś nadal przepłacał, wymieniając walutę w bankach czy kantorach stacjonarnych. Oszczędności są na wyciągnięcie ręki. Czy zdecydujesz się po nie sięgnąć?Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: